AĞIR BİR TRAVMA

Videoyu Aç AĞIR BİR TRAVMA
A
a

Milyonlarca insanı açlık sınırının altında yaşamaya zorlamanın doğru olmadığını söyleyen CHP İl Başkanı Recep Taşel, “Türkiye’nin yüzde 62’si bu rakamla geçiniyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Bu ağır bir travmadır. Bu sebeple asgari ücretin en az 3 bin 100 lira olması ve vergi dışı bırakılması gerekir” dedi.

CHP İl Başkanı Recep Taşel, asgari ücret ile ilgili konuştu. Açlık sınırının 2 bin 500 liranın üzerinde olduğuna dikkat çeken Taşel, “2 bin 324 TL ile çalışanı açlık sınırı altında yaşamaya zorlamak doğru değil. Bugün onu alamayan çok insan var. Kısa çalışma ödeneğinden günlük 39 liraya mahkûm edilmiş. Ücretsiz izin ve kısa çalışma ödeneğinden yararlandırıyoruz deyip insanları aslında açlığa mahkûm ediyorsunuz. Ne olmalıdır? İşverene de yük getirmeden 3 bin 100 lira, en azından açlık sınırının üzerinde ve biraz daha refahını artırmaya yönelik de değil aslında ama normal yaşamasına destek olmak gerekir. Şimdi normal yaşamasını sağlarken asgari ücrete bir refah payı koymak lazım. Bakıyorsunuz enflasyon TÜİK verilerine göre farklı. Çarşı, pazar temel gıda ürünlerine döndüğünüz zaman farklı çıkıyor. Ben şunu söylüyorum: Ayçiçek yağı nedir? Temel gıda ürünüdür. Sadece ve sadece ayçiçek yağına gelen zam oranına baktığınız zaman son birkaç ay içinde yüzde 35 artmış olduğunu görüyorsunuz. Yumurtaya yüzde 100 zam gelmiş durumda. Çarşı pazardaki enflasyon yüzde 60’tan aşağı değil” diye konuştu.

YÜZDE 62’Sİ ASGARİ 

ÜCRETLE GEÇİNİYOR

Türkiye’nin yüzde 62’sinin asgari ücretle geçindiğini hatırlatan Taşel, “O zaman asgari ücretli zaten refah payıyla ilgili herhangi bir şey yapmıyor. Sinemaya, tiyatroya gitmek için para harcamıyor. Sadece gıdasını temin etmeye çalışıyor. Asgari ücreti minimum 3 bin 100 lira yaparak ve vergi dışı bırakarak eline biraz daha fazla imkân geçmesini sağlamak gerekiyor. Bu şu anda Türkiye’nin en önemli ihtiyacı. Asgari ücretle eskiden yüzde 25 insan civarında geçinirken son yıllarda bu gelir dağılımındaki adaletsizlik o kadar önemli hale geldi ki, o rakam şu an asgari ücret ve 3 bin liraya kadarki arayı söylüyorum; Türkiye’nin yüzde 62’si bu rakamla geçiniyor. Bu çok ağır bir travmadır. Orta gelir grubu diye bir şey kalmamıştır. Bu sebeple asgari ücretin en az 3 bin 100 lira ve vergi dışı bırakılması gerekir” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi