Ahiler kardeşliğin temeli

Videoyu Aç Ahiler kardeşliğin temeli
A
a

Ahilik Haftası etkinlikleri, Valilik Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Törende konuşan Eskişehir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen, “Ahiler, Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin temelini atmışlardır” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Ahilik Haftası etkinlikleri, Valilik Meydanı’nda düzenlenen törenle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, Eskişehir Esnaf Ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Ekrem Birsen’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla devam etti. Törene MHP Milletvekili Metin Nurullah Sazak, AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Eskişehir Sanayi Odası Başkanı Celalettin Kesikbaş ve birçok esnaf odası başkanı katıldı.
GÜNÜMÜZ TİCARET HAYATINA KATKI
Törende konuşma yapan ve Ahilik Haftası etkinliklerinin 34’üncüsünü gerçekleştirdiklerini söyleyen Ekrem Birsen, “Ahilik özüne insanı yerleştirmiş, ‘hakka hizmet, halka hizmet’ anlayışıyla hem dünyevi hem de uhrevi bir sistem oluşturmuştur. Ahiler, dünya bir imtihan yeri olarak kabul etmişler. Bu sebeple hayatın bütün alanları ilgili ihtiyaca göre yeni sistemler oluşturmuşlardır. Bu özellikleriyle Ahiler, Anadolu’da birliğin, beraberliğin, kardeşliğin temelini atmışlardır. Günümüz sosyal ve ticari hayatını düzenleyen birçok kural aslen Ahilik kültüründen izler taşımaktadır. Mesleki örgütlenmeler, tüketici hakları, ürün ve hizmet standartları, çıraklık sistemi, ustalık belgesi gibi uygulamalar, Ahilik Teşkilatı’nın ticaret hayatına yaptığı katkılardan bazılarıdır” diye konuştu. Birsen’in konuşmasının ardından Odunpazarı Mehter Takımı tarafından mehteran gösterisi düzenlendi. MELTEM KARAKAŞ KAYA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi