Ahilik felsefesi yaşatılmalı

Videoyu Aç Ahilik felsefesi yaşatılmalı
A
a

Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği tarafından Ahilik Haftası kapsamında Reşadiye Cami önünde mevlid-i şerif okutuldu ve vatandaşlara pilav, helva, ayran, şerbet ikram edildi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği tarafından Ahilik Haftası kapsamında Reşadiye Cami önünde mevlid-i şerif okutuldu ve vatandaşlara pilav, helva, ayran, şerbet ikram edildi. Yapılan etkinlik hakkında konuşan Eskişehir Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ekrem Birsen, ahilik felsefesinin önemine değinerek, gelecek kuşaklara aktarılması gerektiğini ifade etti.

GELECEK KUŞAKLARA AKTARILMALI

Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliklerinin günümüzün ahilik teşkilatı olduğuna dikkat çeken Birsen, “Ahi Evren Pirimiz Horosan’dan 13. yy’nin sonlarına doğru Anadolu’ya gelerek başta Kayseri, Denizli, Konya ve Kırşehir’e yerleşerek o gün ki esnaf ve sanatkârları örgütlemiş. Onların daha iyi güzel ve halka daha hijyenik şekilde hizmet etmesi için ticari hayatını düzenlemiş ve Ahilik Teşkilatı’nı kurmuş. Ahilik Teşkilatı günümüzde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları birlikleridir. O geleneği Esnaf Odaları Birliği olarak yaşatmanın sevinci ve gururu içindeyiz. Bugün de Ahi Evren Veli’yi ve tüm ahilik teşkilatına emeği geçen ebediyete intikal etmiş esnaf ve sanatkarlarımız, tüm şehitlerimiz için Reşadiye Camimizde mevlid-i şerif okunacak, sonrasında pilav, helva, şerbet ve ayran ikramları olacak. Bu etkinliklerle Ahilik Haftası’nı kutlamış olacağız. Duamızı da her pazartesi Çarşı Camii’nde yapacağız. Tüm esnaf ve sanatkârlarımızı coşkulu bir şekilde Çarşı Camisine bekliyoruz. Ahilik gerçekten büyük bir felsefe. Esnafın halkla ilişkini şekillendiren bir felsefe. Kendi yemediğini yedirme, kendi beğenmediğini satmama gibi felsefesinin olduğu, kendisi aç iken bile yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi ilke edinmiş insanlar topluluğudur. Dolayısıyla bu geleneğin gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” diye konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi