Ak Parti ve CHP Vekilleri DSİ 3. Bölge müdürü ile görüştü

Videoyu Aç  Ak Parti ve CHP Vekilleri DSİ 3. Bölge müdürü ile görüştü
A
a

AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay ile CHP Milletvekili Jale Nur Süllü, Eskişehir’in içme suyu ve tarımsal sulama konusunda mevcut durumu ve yatırımlar hakkında bilgi almak için DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan’ı ziyaret etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eskişehir vekilleri, Sakarıbaşı’ndan Eskişehir’e İçme, Kullanma ve Endüstri Suyu Sağlanması Projesi hakkında bilgi aldı. DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan, Sakarıbaşı’ndan su getirme projesinin DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 2021 yılı yatırım programına alınmadığı söylemini netleştirdi.

İHALE AŞAMASINDA
Projenin 2021 Yılı Yatırım programında yer aldığını söyleyen DSİ 3. Bölge Müdürü Kağan Şan “DSİ Genel Müdürlüğü tarafından 5 Temmuz’da Ön Yeterlilik oturumu yapılmış olup, 14 Eylül’de mali teklif oturumu yapılacaktır. İhale süreci devam etmektedir. Söz konusu iş kapsamında, Eskişehir iline Sakarbaşı kaynakları başta olmak üzere Başkurt kaynakları gibi alternatif kaynaklardan da içme suyu temin imkanı, hidrolojik, jeolojik ve ekonomik olarak ayrıntılı ve alternatifli olarak çalışılarak Planlama Raporu hazırlanacaktır. Ayrıca, Eskişehir ilinin mevcut ana su kaynağı olan Porsuk Barajının miktar ve kalite açısından durumun tespiti, alınacak önlemler ve çözüm önerileri değerlendirilecektir. Bütün alternatiflerin ayrıntılı maliyet çalışması DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanacaktır” diye konuştu. Odunpazarı Sel Kapanı Projesi’nin ayrıntıları hakkında bilgi veren Bölge Müdürü Şan, vatandaşı taşkınlardan korumaya çalıştıklarını belirterek, Odunpazarı 1 No’lu Dere Sel Kapanının tamamlandığını açıkladı.

900 MİLYONLUK KATKI

Bölge Müdürü Şan, Gündüzler Barajının tamamlanması ile barajda depolanacak su ile 12 bin 20 dekar zirai arazinin sulanacağını, 2021 birim fiyatları ile dekar başına bin 80 TL gelir artışı ve ülke ekonomisine yıllık 13 milyon lira katkı sağlanması hedeflendiğini söyledi. Tarımsal sulama projelerinde Eskişehir’e önemli adımlar atıldığını dile getiren Şan, “17 Mayıs’ta başlayan 2021 yılı sulama sezonunda toplam 327 bin 500 dekar tarım arazisinin sulanması planlanmış, toplam 327 bin 500 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 900 milyon 250 bin lira katkı sağlanması hedeflenmiştir” dedi.

EN ÖNEMLİ SORUN

Küresel iklim krizi nedeniylekuraklığın  tüm dünyanın sorunu olduğuna ve yaşanan pandemi ile su sorunun ivme kazandığına dikkat çeken Emine Nur Günay ve Jale Nur Süllü görüşme ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Tüm ülkemiz de olduğu gibi Eskişehir’de kuraklıktan olumsuz etkileniyor. Hem içme suyu konusunda hem de tarımsal sulama konusunda hemşerilerimizi aydınlatmak ve bilgi kirliğini önlemek için şehrin vekilleri olarak konunun uzmanı ve yetkilisinden bilgi almanın faydalı olacağını düşündük. Kırsal ilçelerde yaptığımız ziyaretlerde tarımsal sulamanın önemli bir sorun olduğunu görüyoruz. Bu konu ile ilgili yetkili kurumlar ile irtibat halindeyiz. Şehrimizde bu konu ile ilgili yatırımların yapılması ve projelerin hayata geçirilmesi noktasında birlikte hareket etmeyi önemsiyoruz. Bu bakış açısıyla güncel durum ile ilgili DSİ 3. Bölge Müdürümüz Kağan Şan’dan detaylı bilgiler aldık. Dünya’da yaşanan ve her geçen gün artan kuraklık sorunun farkın olarak bir yandan mevcut su kaynaklarımızı verimli kullanmalı, diğer yandan azalan su kaynakları sebebiyle tarımsal üretimin yeniden planlanması ve bu bilincin çiftçilerimize aktarılması gerekmektedir. Şehrimizi ilgilendiren önemli konularda birlikte hareket etmeyi hemşerilerimize karşı bir sorumluluk olarak görüyoruz.”

 

 

 

 

 

 

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi