ALIM GÜCÜ ZAYIF!

Videoyu Aç ALIM GÜCÜ ZAYIF!
A
a

Covid-19 salgını tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Çamlıca Kapalı Pazar Yeri’nde satış yapan esnaf Metin Uçar, “Alım gücü zayıf. Pandemide birçok insan işe gidemedi, işsiz kaldı, geliri düştü. Pazardaki fiyatlarda sıkıntı yok. Sıkıntı müşterinin alım gücünde. Maaşını alamayan insanlar var” dedi.

Covid-19 salgını tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de vatandaşın ve esnafın ekonomisini olumsuz yönde etkilemeye devam ediyor. Çamlıca Kapalı Pazar Yeri’nde tezgah açan pazar esnafı, işlerinde biraz hareketlilik oluyor gibi olsa da bekledikleri gibi satış yapamadıklarını anlattı. Vatandaşın alım gücünün düştüğünü ifade eden pazarcılar, fiyatlarda artış olmasa da müşterinin bir ya da iki kilodan fazla almadığını belirtti.

FİYATLAR NORMAL

Fiyatların normal seviyede olduğunu söyleyen Murat Gümüş, “İşler fena değil, iyi. Pandemi döneminde tabi biraz durgun geçirdik. Şu anda yavaş yavaş rayına oturmaya başladı. Pandeminin ilk zamanlarına göre şu an biraz daha iyi. Çok şükür hareketlilik var. Pandemide çok sıkıntı yaşadık ama. Yeni yeni düzeliyor gibi. Geçen sene göre fiyatlarda artış var. Çünkü mahsulü soğuk vurdu, ardından dolu vurdu. Tarlada yarı yarıya zarar var. Buna rağmen fiyatlar iyi. Ürünlerimiz hep kendi bahçemizin. Domates, salatalık var. Günlük, taze. Domates 2-2.5 lira, patlıcan 2-3 lira arası. Salatalık şu an biraz yüksek. O da havalar gece soğuk olduğu için ürün az çıkıyor” diye konuştu.

EKONOMİ TÜKENİYOR

İşlerinin hala istedikleri gibi gitmediğini vurgulayan Özgür Baykara, “İşler normal. Şimdilik iyi. Ama sonra nasıl olur bilemeyiz. İşlerde düzgünlük yok. Hala geri gitmekte. Akşam zaten duruyor pazar. Pandeminin ilk zamanları zayıftı ama şu an da zayıf. Durumumuz zayıf. Geçen seneye göre zaten çok zayıf. Bu iş böyle gider, düzelmez. Çünkü ekonomi tükeniyor, piyasa düşük. Pazarda kazanılmıyor. Her tarafı kapattılar, işler bozuk. Vatandaş pazara gelmiyor. Bir kilo alıyor. Fazla alan yok. Fiyatlar normal ama” şeklinde konuştu.

MAAŞ ALAMAYAN VAR

Vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu bu sebeple de işlerinin açılmadığını söyleyen Metin Uçar, “İşler hiç iyi gitmiyor. İstediğimiz randımanı alamıyoruz. Gitmesi gerektiği gibi gitmiyor işler. Vatandaşta para yok. Bir de pandemi etkiliyor pazarları. Alım gücü zayıf. Pandemide birçok insan işe gidemedi, işsiz kaldı, geliri düştü, üretimde, ihracatta sıkıntı var. Fiyatlar yükseldi müşteride alım gücü yok. Bu şekilde bizi de etkiliyor. Gıda satıyoruz düşünün bizimki yavaşsa diğer sektörleri düşünemiyorum. Allah yardımcıları olsun. Fiyatlarda da öyle çok bir artış yok. Üzüm 5 lira, mandalina 2.5 lira, limon 3 lira. Pazardaki fiyatlarda sıkıntı yok. Sıkıntı müşterinin alım gücünde. Maaşını alamayan insanlar var” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi