Alın terinin karşılığını verin

Videoyu Aç Alın terinin karşılığını verin
A
a

Türkiye’nin en fazla şeker pancarı üretimi yapılan illerinden Eskişehir’de şeker fabrikasında alımlara başlanmasına rağmen pancar alımında taban fiyatları hâlâ açıklanmadığını belirten CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Çiftçimize alın terinin karşılığını verin” dedi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Mahmudiye ilçesi İsmetpaşa Mahallesinde şeker pancarı sökümü yapan çiftçileri ziyaret etti. Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli ve Mahmudiye Ziraat Odası Başkanı Semih Onar ile gerçekleştirdiği ziyarette Çakırözer, pancar çiftçisinin talep ve sorunlarını tarla başında dinledi. Çiftçiler şeker fabrikalarındaki alım kampanyasının başlatılmasına rağmen hala fiyat açıklanmamasından dert yandı.

ÜRETİCİ 400 İSTİYOR

Tarlada pancar hasadında çiftçileri dinleyen Çakırözer, “Pancarlar artık hasat ediliyor. Her türlü doğal afete rağmen bereketli bir hasat sezonu yaşanıyor. Çiftçi pancarını topluyor fabrikaya verecek ama kaça vereceğini bilmiyor. Geçen yılın fiyatı 300 lira. Çiftçimiz bu rakamın en az 400 lira olmasını istiyor. Bizim pancar tarlalarından çağrımız bir an önce pancar için verilecek rakamın açıklanması. Şekerpancarı üreticisinin yüzünün gülmesi demek nakliyecinin, esnafın hepimizin yüzünün gülmesi demek” diye konuştu.

DEZENFEKTAN BULAMAYIZ

Çakırözer, koronavirüs ile mücadelede hayati öneme sahip kolonya ve dezenfektanın ana bileşeni olan etanolün önemli bir kısmının şeker pancarından sağlandığına da dikkat çekerek, “Koronavirüs salgınıyla mücadelede Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası da elini taşın altına koyarak bu üretim katkıda bulunmuştu. Bu zorlu süreçte eğer eli nasırlı pancar üreticimiz üretmeseydi bugün belki de etil alkol bulamayacaktık. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, çiftçimiz daha fazla mağdur edilmemeli” ifadelerini kullandı.

VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞTIK

Eskişehir’de 2020 yılında gerçekleşen don ve sel afetlerine rağmen çiftçinin pancarı yetiştirmek için var gücü ile çalıştığına dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Naci Erdemli, “Pancarımızı fabrikamıza teslim etmek için mücadele ediyoruz. Buradaki maliyetler göz önüne alınarak pancarın ton fiyatının en az 400 TL olması lazım” dedi. Mahmudiye Ziraat Odası Başkanı Semih Onar ise, “Biz devletten çiftçinin yanında olmasını istiyoruz. Çiftçinin gübre, elektrik, mazot maliyeti çok fazla. Bu giderler bu yol 100’de 100 arttı. Bu giderlerimizin karşılanması için bu rakamın en az 400 lira olması lazım” diye kaydetti. Tarla sahibi çiftçi Mehmet Topçu de “Devlet yeter ki çiftçinin yanında olsun, çiftçi her şeyi üretmeye hazır” dedi. HM

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi