Alt yapımız uygun değil

Videoyu Aç Alt yapımız uygun değil
A
a

Kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesine göre açıklanan ve aşı olmayan kişilerden istenecek PCR testi kararını samimiyetsiz bulduğunu söyleyen Sağlık Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “İnsanların haftada 2 defa PCR testi yaptırması için sistemimiz ve alt yapımız uygun değil” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta perşembe günü gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Covid-19 tedbirleri ile ilgili alınan tedbirleri açıkladı. Kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesine göre, konser, sinema, tiyatro gibi kalabalık mekânlardaki etkinliklere katılacak kişilerden ve şehirlerarası yolculuklarda aşı olmayanlardan zorunlu olarak PCR testi istenecek. Ayrıca aşı olmamış öğretmen, üniversite personeli ve öğrencilerden de haftada en az 2 kez PCR testi istenecek.
BAZI CEMAATLER ENGELLİYOR
Eskişehir’de bazı cemaat üyesi insanların bilinçli olarak test yaptırmadığına dikkat çeken Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal, “Biz üst düzey bürokrasiyi ve siyaseti biraz samimiyetsiz buluyoruz. Çünkü bir kısım 4’üncü aşılamaya geçilmiş, bazı insanların hiç aşı yaptırmadığını görüyoruz. Gördüğünüz gibi aşı karşıtlarının da normalde siyasi irade ile ters yönde olan insanlar olması bekleniyor. Benim Eskişehir’de ve sokakta gezdiğimde,whatsap gruplarında, bazı grupların, cemaatlerin aşı yaptırmayın, aşı ile ilgili değişik spekülasyonlar ortaya atıyorlar. Böyle olduğu zaman insanların aşıya olan güvenleri biraz daha azalıyor. Zaten zor bir süreç. Bu pandemi sürecinde ki 18 aylık süreçte insanların aşıya bakış açısı farklı. Burada herkesin söylemine, eylemine dikkat etmesi lazım. Biz aşıyı vurulduk ama Covid oluyoruz. Aşıyı ölümden korunmak için vuruluyoruz. Aşıdan başka herhangi bir korunma yöntemi olmadığı için biz ısrarla herkesi aşıya davet ediyoruz” diye konuştu.
SAMİMİYETSİZ BİR KARAR
PCR testi kararını eleştiren Köksal, “PCR testi uygulamasının da şu şartlarda sağlık hizmetinin yorgun olduğu bir sistemde çok mümkün olduğunu düşünmüyorum. İnsanların haftada 2 defa PCR testi yaptırması için sistemimizin ve alt yapımızın uygun olduğunu düşünmüyorum. Bu karar yerine AVM’ye giriş yasağı koysaydınız insanlar aşıya daha çok yaklaşırdı. Bu kararı çok tutarlı bulmuyoruz. Sadecegeçiştirme ve gaz almaya yönelik bir çalışma olmuş. Zaten şu anda varyantlara, Eskişehir’de özellikle şu dönemde çocuklarda bulantı, kusma, isalle karşılaşıyoruz. Hastanelerde doluluk oranı yükselmiş durumda ve sağlık çalışanlarının mücadele edecek gücü de kalmadı. Bu sistemde insanların daha duyarlı olması gerekiyor. Sağlık Bakanlığı ve Bakanlar Kurulu’nun bu konuda samimiyetsiz olduğuna inanıyorum. Çünkü PCR testi alt yapısı hazırlanmamış ve günlük misal 10 bin kişiye Eskişehir’de her hafta test yapacak. Böyle bir alt yapımız zaten yok. Ya ciddi kararlar almanız gerekiyor ya da herkese aşı yapmalısınız. Ben bu uygulamayı samimiyetsiz buluyorum” şeklinde konuştu.
YOĞUN BAKIMLAR DOLU
Eskişehir’de Covid hastalarına ayrılan yoğun bakımların dolduğunu belirten Köksal, “Şu anda Covid’e ayrılmış yoğun bakımların tamamı dolu neredeyse. Varyantla daha çok karşılaşılıyor. Çünkü insanlar test yaptırmaya gelmiyorlar. Hastaneye gelen insanların birçoğu finalde yürüyemeyecek, nefes alamayacak duruma gelen insanlar. Filyasyon ekiplerimiz insanları tespit etmekte zorlanıyor. Evde karantinaya girmemek için insanlar bildirmiyor. Hastanelerimiz ağzına kadar dolu. Çocuklardan yayılan değişik bir varyant var şu anda” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi