ANDA ekibi el uzatıyor

Videoyu Aç ANDA ekibi el uzatıyor
A
a

Eskişehir Anda Arama Kurtarma ekibinde yer alan 11 kişilik gönüllü grup, Akdeniz ve Ege Bölgelerinde çıkan orman yangınlarında söndürme ve soğutma çalışmalarına katıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Akdeniz ve Ege Bölgelerinde çıkan orman yangınlarını söndürmek amacıyla Eskişehir Anda Arama Kurtarma ekibine bağlı gönüllü grup, 11 gün boyunca bölgedeki yangın söndürme, soğutma ve lojistik çalışmalara katıldı. Eskişehir’den 11 kişilik ekip halinde giden grup, şimdi de Batı Karadeniz Bölgesi’nde meydana gelen sel felaketi nedeniyle arama kurtarma çalışmalarına katılmak için Kastamonu’ya gidecek.

ELİMİZDEN GELENİ YAPTIK

Yaklaşık olarak yüzde 80, 90 oranında eğimli arazilerde çalıştıklarını ifade eden İbrahim Öncü, “Oradaki bölge oldukça zorluydu. Araçların giremeyeceği bölgelerde hortum çektik. Yangın söndürme ve soğutma işlemleri ve lojistik üzerine destek verdik bölgelere. 11 gün kaldık. 11 gün boyunca ilk önce Ören’de görev yaptık. Termik santral yanında Ören’den tahliye olmak zorunda kaldık. Daha sonra görev yerimiz Marmaris’e kaydırıldı. Marmaris’te de 9 gün boyunca görev yaptık. açıkçası zor günler yaşadık. 3, 4 saatlik uykuyla operasyonlara gittik. Arazi çok zorlayıcıydı. Yangınların a nereden patlak vereceği belli değildi. Ama Eskişehir Anda Arama Kurtarma Ekibi olarak elimizden geleni yaptık ve birçok yangının söndürülmesine vesile olduk” dedi.
KARADENİZ’E GİDECEĞİZ
Karadeniz Bölgesi’nde yaşanan sel felaketi nedeniyle Kastamonu’ya da gideceklerini söyleyen Öncü, “Ekiplerimiz şimdi de Karadeniz Bölgesi’nde sel felaketinin yaşandığı bölgeye gidecekler. 10 kişi gideceğiz Eskişehir’den. Bizlere destek veren Sayın Valimize ve Nadir Küpeli Bey’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.
TÜRKİYE’DE GÖNÜLLÜ AZ
Türkiye’de gönüllü arama kurtarma ekibi sayısının az olduğuna dikkat çeken Öncü,“Ülkemizde arama kurtarma personeli gönüllü olarak sayısı maalesef düşük. Örneğin İstanbul’da 2000 öncesi yıkılması gereken 800 bin bina var. Ve Türkiye’de 13 bin arama kurtarma gönüllüsü var. Her bir binaya bir personel verseniz bile yeterli olmayacak. Ben buradan Eskişehir halkımıza arama kurtarma gönüllüsü olmaya davet ediyorum” şeklinde konuştu.

GÖNÜLLÜ OLUN ÇAĞRISI

Herkesi gönüllü olmaya davet eden Ayşe Yıldız, “Bir erkeğin yapabileceği şeyleri yaptık. Lojistik alanda çalıştık. Sonrasında yangın bölgesinde çalıştık. Hortum taşıdık yangın bölgelerine. Dağa tırmandık. Hayvanları kurtarmaya çalıştık. Dört kadın gönüllü oradaydık. İnsanlar çok korkmuştu. Bizi gördüklerinde çok mutlu oldu insanlar. Herkesi gönüllü olmaya davet ediyorum. Herkesin yapabileceği bir şey oluyor. Bir su şişesini kaldırmak bile çok şey” dedi.

İNSANLAR ÇOK KORKMUŞTU

Ekipte dört gönüllü kadın olarak yer aldıklarını belirten Elif Nur Ersoy, “Çok ciddi efor sarf ettik. Elimizden geleni yaptık yangın bölgesinde. İnsanlar çok korkmuştu. Çok üzüldük ama yardım etmek zorundaydık. Üzüntümüzü bir kenara bırakıp elimizden geleni yaptık. Gönüllülük çok farklı bir şey. Biz karşılık beklemeden bu ekipte yer aldık. Herkesi gönüllü olmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi