Artık eczacıların hakkı teslim edilmelidir

Videoyu Aç Artık eczacıların hakkı teslim edilmelidir
A
a

Eczacıların yaşadığı problemleri ve çözüm önerilerini dile getiren 9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Başkanı Metin Kamış, “Artık eczacıların ve eczanelerin hakkı teslim edilmelidir” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası mensupları 14 Mayıs Eczacılık Günü nedeniyle Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtına çelenk sundu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açıklamalarda bulunan Oda Başkanı Metin Kamış, eczacıların yaşadığı problemlere değindi. Son yıllarda eczacıların sorunlarının giderek arttığını belirten Kamış, taleplerini dile getirdi. Kamış, “Eczacılar tam 13 yıldır revize edilmeyen ilaç fiyat kararnamesinin güncellenmesini beklemektedir.
İLAÇ AR-GE MERKEZİ KURULMALI
Eczacıların bu talebi haklı bir talep olmanın ötesinde artık ekonomik anlamda bir zorunluluktur. Yılda sadece bir kez kur güncellemesi yapılması gerçekçi değildir. Bunun yerinde yılda en az 3-4 kez kur güncellemesi yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı. Eczacıların karşı karşıya kaldıkları bir diğer sorunun kontrolsüz bir şekilde açılan eczacılık fakülteleri olduğunu belirten Kamış, “1997 yılına kadar 7 adet eczacılık fakültesi bulunurken, 2001-2021 yılları arasında bu sayı 6 kat artmıştır. Ülkemizin eczacılık fakültesine ihtiyacı yoktur. Bunun yerine ilaç Ar-Ge merkezi kurulmalı, mevcut eczacılık fakültelerinin kontenjanları kademeli olarak düşürülmeli ve eczacılık fakültelerine giriş için başarı sırlaması 50 bin ile sınırlı tutulmalıdır” dedi. Pandemi sürecinde eczacıların rolünün ne kadar önemli olduğunun ortaya çıktığını söyleyen Kamış, “Artık eczacıların ve eczanelerin hakkı teslim edilmelidir” diye konuştu.
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir