ARTIK GÜMÜŞ TERCİH EDİLİYOR

Videoyu Aç ARTIK GÜMÜŞ TERCİH EDİLİYOR
A
a

Altın fiyatlarının artması ile birlikte vatandaşlar tercihini gümüşten yana yapmaya başladı. Son günlerde gümüş takılar, düğünlerde en çok takılan takı alternatifi oldu.


Pandemi ile birlikte artışa geçen altın fiyatları vatandaşın tercihlerini de etkiledi. Yaz mevsiminin gelmesi ve nikah, düğün gibi organizasyonlara uygulanan yasakların kalkmasıyla birlikte, altın alamayan vatandaşlar takı olarak gümüşü tercih etmeye başladı. Hamamyolu’nda gümüş takı satan Yunus Karaca, ekonomik durumu altın almaya elverişli olmayan vatandaşlar için gümüşün güzel bir alternatif olduğunu ifade etti.
GÜZEL BİR ALTERNATİF
Gümüş fiyatlarının altın gibi çok yükselmediğine dikkat çeken Karaca, “Şu anda altın fiyatlarının çok çıkmasından dolayı gümüşe bir talep var ama istediğimiz, beklediğimiz bir talep değil. Çok güzel bir alternatif aslında gümüş. Yalnız şöyle bir algı var gümüşün de altın gibi çok yükseldiğini zannediyor o yüzden son günlerde gümüşe de uzak bakmaya başladılar. Gümüşte öyle bir şey yok altın gibi rekor çıkışlara imza atmadı. Cüzi oranda bir artış var. Buna rağmen yine de altına göre gümüş güzel bir alternatif oldu. Özellikle düğünlerde. Mesela setler daha ekonomik olduğu için insanların ilgisini çekmeye başladı. Çünkü 15-20 bin liraya aldığı altın bir seti aynı görünüm aynı ustalar tarafından yapılmış, aynı işçilik gümüş madeni uygulandığı zaman bu seti onda bir fiyatına alıyor. Mesela 10 bin liraya alabileceği bir seti bin liraya gümüşünü alabiliyor. 925 ayar gümüş kelepçe bilezikler var. Yine altın üreticilerinin ürettiği, altın ustalarının yaptığı gümüş takılar. Üzerine 22 ayar altın kaplanılarak tıpkı altın görünümü verilerek kültürümüzün, adetlerimizin devam etmesini sağlayan bir araç haline geldi. Şu an gümüşlerin gramı 20-50 lira arasında değişiyor. Mesela altına baktığınız zaman 14 ayarın gramı 250 lira, 22 ayarın gramı neredeyse 500 liraya dayandı. Onda bir fiyatına aynı görüntüyü, aynı zevki insanlarımız alabiliyor” dedi. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi