AŞI İLE KANSERDEN KORUNABİLİRSİNİZ

Videoyu Aç AŞI İLE KANSERDEN KORUNABİLİRSİNİZ
A
a

Eskişehir Özel Ümit Batıkent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yusuf Öztürk, rahim ağzı kanserinden korunmak için 9-14 yaşları arasında çocuklara HPV aşısı yaptırılması gerektiğini belirtti.


Serviks yani rahim ağzı kanserlerinin dünyada kadınlarda en çok görülen 4’üncü kanser tipi ve aynı zamanda yüzde 100 önlenebilen tek kanser türü olduğunun altını çizen Öztürk, "Erken tanı bu kanser türünde de yaşamsal önem taşıyor. Bu nedenle, kanser oluşmadan önce lezyonları yakalamak için düzenli muayene ve smear testi yaptırmak gerekiyor" dedi.
AİLELERİ UYARDI
Rahim ağzı kanserinin belirtileri hakkında konuşan Op. Dr. Öztürk, “İlişki sonrasında rahim ağzından anormal bir kanama, kanlı akıntı, kasık ağrısı, kötü kokulu akıntı, o alanda bir kitle hissi, bel ve karın ağrısı bunlardan bazılarıdır” şeklinde konuştu. Rahim ağzı kanserinin yüzde yüz sebebi bilinen bir kanser tipi olduğunu belirten Öztürk, bunun Human Papilloma Virüsü (HPV) enfeksiyonu olduğunu aktardı. Rahim ağzı kanserine karşı alınabilecek en önemli tedbirin ise; HPV aşısı olduğunu belirten Dr. Öztürk, “Rahim ağzı kanseri aşısı ailelerin kız çocuklarına verebilecekleri en önemli miras, çünkü bu aşıyı yaptırdıklarında çocuklarını HPV enfeksiyonuna ve onun neden olduğu rahim ağzı kanserlerine karşı korumuş olacaklar” şeklinde konuştu. İHA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi