“Atamalarda liyakat ve yeterlilik kriterleri temel alınmalı”

Videoyu Aç “Atamalarda liyakat ve yeterlilik kriterleri temel alınmalı”
A
a

Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir, eğitim kurumlarında görev yapmakta olan müdürlerden aynı unvanda 4 yılını dolduranların, bulundukları kurumda görev sürelerinin uzatılması için yapılan değerlendirme sistemini eleştirdi. Demir, “Atamalarda liyakat ve yeterlilik kriterleri temel alınmalı” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir, daha önce açıklanan takvime göre 15 Ağustos’ta sona eren değerlendirme sürecinin sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre Eskişehir’de yaklaşık 180 okul müdürü için 29 Ağustos itibariye müdürlük görev süresinin uzatılması ile ilgili sonuçların açıklanması beklendiğini vurguladı.

İDARECİ VE ÖĞRETMENLER KAYGI İÇERİSİNDE

Demir, “Herkes farkındadır ki, bu değerlendirme sistemi milli eğitim müdürlerine istediği idareciyi okulda tutma, istemediğini ise puanını düşürerek idarecilikten uzaklaştırma imkanı vermektedir. 'Yandaş' olmayan ve onurunu koruyarak çalışmak isteyen tüm idareci ve öğretmenler haklı olarak kaygı içerisindedir" dedi. 

EŞİT TUTUM ALINMALIDIR

Yeniden ve ilk defa müdürlük atamada sözlü değerlendirmenin de bulunması akıllarda var olan şüpheleri daha da arttırdığını öne süren Eğitim Sen Şube Başkanı Serkan Demir şunları söyledi: “Milli Eğitim Müdürlüğü tam bir yıl önce yaptığı ve 'ötekileştirilen' idarecilerin ve kamuoyunun tepkisine yol açan sözlü sınavı adaletsizliğini hatırlamalı, aynı durumlara düşmemek için dikkatli olmalı ve eğitim emekçilerine eşit tutum almalıdır. Atama yetkisinin tek yanlı olarak tamamen idarede olduğu bu süreçte yandaş sendikanın idareciler üzerindeki istifa ve sendika değiştirme baskısı ülke genelinde yaşadığını gözlemekteyiz. Eğitim Sen olarak, yıllardır eğitimde yaşanan siyasi kadrolaşma girişimlerine dikkat çekerek eğitim yöneticilerinin okullarda ya da iş yerlerinde gerçekleştirilecek demokratik seçimlerle belirlenmesini ve yönetici atamalarında liyakat ve yeterlilik kriterlerinin temel alınmasını savunuyoruz. Üyemiz olsun olmasın tüm idarecilerin haber, duyum ve kaygılarını sendikamızla paylaşmasını bekliyoruz. İlimizdeki baskı ve hak gasplarına karşı idareci arkadaşlarla yakın iletişim içinde olacağımızı, örgütlü gücümüzle arkadaşlarımızın yanında olacağımızı, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı gerekli girişimlerde bulunarak anında tepki vereceğimizi şimdiden kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” (Tuğçe Mertler)

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi