Avukatlar öldürülen meslektaşları için toplandı

Videoyu Aç Avukatlar öldürülen meslektaşları için toplandı
A
a

Eskişehir Barosu, Av. Servet Bakırtaş’ın İstanbul Bakırköy’de katledilmesine tepki gösterdi. Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz sözün bittiği yerdeyiz diyerek iki gün süreyle duruşmaya katılmama kararı aldıklarını dile getirdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Baro Hizmet Binası’nda açıklamalarda bulunan Eskişehir Barosu Başkanı Av. Mustafa Elagöz, “Biliyoruz ki başımız sağ olmayacak” diyerek sözlerine başladı. Artık bildiriler yazmaktan, yaslar tutmaktan bıktıklarını söyleyen Elagöz, “Sanıkların ağırlaştırılmış müebbet hapislere mahkumiyetleri acımızı hafifletmiyor artık… Her bir avukat ölümünün bir ‘toplumsal ders’ olmasını bekleyip, bu zavallı yaratıklara bir şeyler anlatmasını beklerken çoğalan ölümler, bizden bir parça daha koparmaya devam ediyor. Oysa biz adaletin tecellisi için yapıyoruz bu mesleği… Savunma olmazsa, ‘olmaz yargılama’ diyoruz. Öylesine kutsiyet yüklüyoruz ki mesleğimize, şimdi bir özel müdafii olmazsa, bu katil zanlısını da ‘bir avukat” savunacak” dedi.
SÖZÜN BİTTİĞİ YERDEYİZ
 “Avukat Servet Bakırtaş ile birlikte verdiğimiz can, taşan sabrımızın durdurduğu son yürek olmayacak” ifadelerini kullanan Elagöz, “Duruncaya kadar hukuk adına, durduruluncaya kadar adalet adına atan Servet Bakırtaş’ın yüreği şimdi bizde atacak. Kamusal hizmet veren bir mesleğin mensupları olarak Av. Servet Bakırtaş’ı düşünce dünyamızda şehit olarak yaşatacağız. Sözün bittiği yerdeyiz” şeklinde konuştu. 5 Nisan Avukatlar Günü’nde şiddet olaylarının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğiyle ilgili talepte bulunduklarını ancak mecliste reddedildiğini hatırlatan Elagöz, “Talebimizi 5 Nisan Avukatlar Gününde meclis çatısı altında reddeden irade bugün meslektaşımızın yaşamını kaybetmesinde sorumluluk sahibidir. Avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyen uygulamaların kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere meslektaşlarımıza yönelik sistematik saldırılar karşısındaki duyarsızlığın ve nihayetinde yaşanan cezasızlık politikalarının mimarları bu katliamda pay sahibidir” dedi.
DURUŞMALARA KATILMAYACAĞIZ
Meslektaşlarına çağrıda bulunan Elagöz, “Avukata karşı şiddet ve ölüm olayları karşısında kurumsal tepkimizi vermek ve mesleki dayanışmayı ortaya koymak adına bugün ve yarın olmak üzere tüm meslektaşlarımızın duruşmalara katılmamalarını bir kez daha talep ediyoruz. Ayrıca mesleğin getirildiği nokta itibariyle bundan sonraki süreçte de daha farklı eylemsel tepkilerimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Katledilen meslektaşımıza ve doktorumuza Allah’tan rahmet, başta kederli aileleri olmak üzere tüm avukat camiasına ve tıp camiasına başsağlığı diliyoruz” ifadelerini kullandı.

 
 
 
 
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi