AYAKTA KALABİLMEMİZİN YOLU ÜRETİMDEN GEÇİYOR  

Videoyu Aç AYAKTA KALABİLMEMİZİN YOLU ÜRETİMDEN GEÇİYOR  
A
a

Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projeleri ile yıllardır üreticilere birçok alanda destek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, tarımsal üretimin devam etmesi amacıyla ilçe belediyeleri ile ortaklaşa belediyeye ait arazilerde ekim yapmaya başladı.

Ülkenin içinde bulunduğu zor durumdan en az kayıpla çıkması için üretimin çok değerli olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen “Dört yanından bereket fışkıran topraklarımızda, dışarıdan temel tüketim maddelerini almak benim kanıma dokunuyor. İnsanımız çalışkan, topraklarımız müsait, bunlara rağmen dışa bağımlı olmadan kendi kendimize yetebilen bir ülke olmalıyız. Bu kapsam belediyemize ait tarlaları boş bırakmayacağız. İlçe belediyelerimizle koordineli bir şekilde tarlalarımız ekmeye başladık” dedi. 
 
Atıl tarım arazilerinin üretime kazandırılması amacıyla harekete geçen Büyükşehir Belediyesi, Başkan Büyükerşen’in talimatıyla ilk olarak Alpu’da atıl arazilerde üretim başlatıldı. Alpu Belediyesi ile koordineli yürütülen çalışmalar kapsamında dağınık ve atıl durumdaki tarlaların Alpu Belediyesi ile birlikte envanter ve ürün analiz çalışmaları gerçekleştirildi. Geçtiğimiz haftalarda toplamda 1300 dekarlık alanda yapılan çalışmalarda bölge halkının ve kooperatiflerin ihtiyaçları göz önüne alınarak baklagil ve hayvansal yem üretimi gerçekleştirildi.
 
Konuyla ilgili görüşlerini belirten Başkan Büyükerşen “Ülke olarak zor günlerden geçiyoruz. Salgın nedeniyle iş yükümüzün büyük bölümünü salgınla mücadeleye ayırırken, bir taraftan da diğer hizmetlerimizi aksatmamak için özveriyle çalışıyoruz. Bu kötü günleri atlatmak kadar, daha sonrasında sorun yaşamamak için de akıllı ve doğru politikalar üretmek zorundayız. Yanlış tarım politikaları nedeniyle birçok alanda olduğu gibi tarımsal ürünlerde de dışa bağımlı hale gelen ülkemizin durumu hepimizi üzüyor. Bu kapsamda yerel yönetimler olarak imkanlarımız ölçüsünde üreticimizi desteklemeye çalışıyoruz. Fide, fidan, canlı hayvan, tohum gibi birçok alanda üreticilerimizin yanında oluyoruz. Şimdi de belediyemizin mülkü olan ve atıl durumda bulunan tarım arazilerimizi üretime kazandırmak için harekete geçtik. Alpu Belediye Başkanımız Gürbüz Güller ile birlikte Alpu ilçemizin bereketli topraklarında üretime başladık. 1300 hektarlık alanda toprak analizi ve ürün çalışmalarımız tamamlandı. İlk olarak bakliyat ve hayvansal yem konusunda üretimler gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda kooperatifçilik ve dayanışmanın yoğun yaşandığı ilçelerimizden biri olan Alpu’da Bozan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile hayvansal yem üretme projemiz  devam ediyor. Biliyoruz ki bu kötü günleri atlattığımızda ülkece ayakta kalabilmemizin yolu üretimden geçiyor. Biz üreticimizin yanında olmaya, onları desteklemeye devam edeceğiz!” diye konuştu. 
 
Başkan Büyükerşen ve ekibine teşekkür eden Alpu Belediye Başkanı Gürbüz Güller ise yaptığı açıklamada “25 yıl sonra kazandığımız Alpu’da büyük bir borç ile devraldığımız belediyemizde, hiç bu sebeplere sığınmadan halkımıza hizmet etmeye çalışıyoruz. Sayın Hocamızın tecrübeleri ve destekleriyle Alpu’da özellikle üreticimiz için önemli projelere imza atıyoruz. Bunlardan sonuncusu da hem ülke ekonomisine hem de belediyemize katkı sağlayacağına inandığımız atıl arazileri tarıma kazandırmak oldu. Bu gibi çalışmalarla köyde azalan nüfusumuzu tekrar kentlerden buralara çekmek istiyoruz. Çünkü azalan nüfusa paralel olarak üretim de azalıyor. Geçmiş yıllarda olduğu gibi kendi kendine yetebilen bir ülke konumuna gelmek için tekrar toprağı hatırlamamız gerekiyor. Ben destekleri dolayısıyla Sayın Büyükerşen Hocam’a ve tüm ekibine tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi. HM
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi