AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUM

Videoyu Aç AYAKTA KALMAYA ÇALIŞIYORUM
A
a

Covid-19 vaka sayılarındaki artışın önüne geçilmesi için kafelere 22.00’dan sonra gelen kapatma kararı ile ilgili konuşan işletmeci Mazlum Sevim, “Zaten işler iyi vaziyette değil, bizi çok etkilemez. Ucu ucuna yaşarken bir de eksiye düşmek var. Eksiye düşmemek için kapatmayı düşünüyorum. Kendi kendimize mücadele ediyoruz.”

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Covid-19 vaka sayılarındaki artışın önüne geçilmesi adına geçtiğimiz gün yeni kısıtlamalar getirildi. Bu kapsamda paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, berber, kuaför, nikah, düğün salonu, yüzme, internet kafe, halı saha, konser salonu vb. tüm işyerlerinde hizmetlerin saat 22:00'da sona ereceği duyuruldu. Konuyla ilgili görüşlerini sorduğumuz Eskişehir’deki kafe işletmecileri, pandemi ve öğrencilerin olmaması sebebiyle işlerinde durgunluk yaşandığını bu sebeple 22.00’dan sonra gelen kısıtlamanın kendilerini ve virüsün yayılmasını çok etkilemeyeceğini söyledi.
BİZİM İÇİN ZOR OLACAK
MUHİTTİN ATAR: “Bence virüs açısından saat 22.00’da kapanmasının bir faydası yok salgın açısından. Çok gereksiz bir şey değil ama bizim işlerimiz açısından da bir etkisi olur. Üç saatlik bir boşluk olacak. O sırada da 20-30 kadar masamız gidecek. 22.00’dan sonra kapatsalar bile fazla bir etkisi olmayacak bence virüsün azalması açısından. Zaten zor bir yaz geçirdik. Üç dört ay kadar da kapalı kaldık. Bu kış daha da zor geçecek onun üstüne. Yaza göre daha zor geçecek bence. Kiralarımız, doğalgaz faturalarımız derken inanılmaz zor olacak. Önümüzdeki yaza kadar böyle gider diye düşünüyorum.
EN KORKTUĞUMUZ KIŞ
ABDÜLKADİR ÖZEN: “İşlerimizde etkilenme pek olmaz. Çünkü zaten pandemiden dolayı artık insanlar sokağa pek çıkmak istemiyor. Eskişehir üniversite şehri olduğundan dolayı öğrenciler de zaten gelmediler. Öğrenciler olmadığından dolayı saat 22.00’dan sonra zaten işler durdu. İşlerimizde çok hareketlilik olmadığı için değişen bir şey olmayacak bizim için. Bir masa kalıyor 22.00’dan sonra. Bizim için makul oldu bu durum. Yazın çoğu zaman zararla kapattık, kâr yapamadık. En korktuğumuz kış. Şu an dükkânı döndürüyoruz ama havalar soğuduğunda insanlar çıkmayacak. Aralık, ocak şubat sıkıntılı geçecek.”
BİZİ ÇOK ETKİLEMEZ
MAZLUM SEVİM: “Pandemi ve öğrencilerin gelmemesi sebebiyle zaten işlerimiz düşmüş durumda. Hava şartları ve öğrencilerin olmaması Eskişehir’deki kafelere 22.00’dan sonra gelen kısıtlamanın çok etki yaratacağını düşünmüyorum. Zaten işler iyi vaziyette değil, bizi çok etkilemez. İş yerinin giderlerini sağladık ama bir şey kazanamadık. Personel sayımı bire düşürdüm. Kâr elde edemedim. Zarara girmemeye çalıştım. Ayakta kalmaya çalışıyorum. Kapatmayı düşünüyorum. Geriye doğru gittikçe insanın mahcubiyeti, stresi, borcu artmakta. Daha da borçlanmak istemiyorum. Ucu ucuna yaşarken bir de eksiye düşmek var. Eksiye düşmemek için kapatmayı düşünüyorum. Kendi kendimize mücadele ediyoruz.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi