Azmiyle örnek oldu

Videoyu Aç Azmiyle örnek oldu
A
a

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Umut Evi’nde barınan ve zihinsel yetersizliği (mental retardasyon) bulunan Yeter Akkuş, aldığı eğitimler, rehberlik ve destek hizmetleriyle çalışma hayatına kazandırıldı.

Mental retardasyona sahip 24 yaşındaki Yeter Akkuş, 2008 yılından itibaren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının koruması ve bakımı altında bulunuyor. Eskişehir Avukat Lütfü Ergökmen Özel Eğitim Meslek Lisesinden 2013’te mezun olan Akkuş, aynı yıl Bakanlığa bağlı Yetişkin Zihinsel Engelli Kadınlar Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğünde kalmaya başladı. Genç kızın, kuruluş bünyesindeki Çamlıca Umut Evi’nde barınırken kişisel gelişimi, sosyal yaşama adaptasyonu ve katılımı için kurum içi ve kurum dışı faaliyetlerden yararlanması sağlandı. Çalışma hayatına katılabilmesi için Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlandı.
HAYALİNE KAVUŞTU
Yeter Akkuş’ta görülen gelişmeler sonucu, onu günlük yaşamda destekleyen halası Satı Kaplan ile iş birliğine gidilerek geçen yıl kurum bakımı sonlandırıldı. Daha sonra rehberlik ve destek hizmetleri almaya devam eden Akkuş, 15 Nisan’da Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında Yunus Emre Devlet Hastanesinde memur olarak çalışmaya başlayıp hayalindeki işe kavuştu. Hastanenin arşiv bölümünde çalışan Yeter Akkuş, her zaman bir kurumda çalışma hedefinin olduğunu söyledi.
YOLLARI AÇIK OLSUN
Akkuş, şöyle konuştu: “Çalışmaya başladığım için kendimi çok iyi hissediyorum ve çok mutluyum. Herkes bana yardımcı olmaya çalışıyor. Özgüvenim çok gelişti. Umut Evi'nde resim, müzik, el sanatları, halk oyunları ve sınavlara hazırlık eğitimleri aldım. EKPSS'ye hazırlandım. Öğretmenlerime ve devletime çok teşekkür ediyorum. Bana verdikleri katkılar saymakla bitmez. Benim gibi yurtlarda kalan arkadaşlarımın da yolları açık olsun. Onlar da inşallah benim gibi güzel yerlerde bulunurlar.” AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi