BANKA KREDİLERİNE ERİŞMEK ZORLAŞTI!

Videoyu Aç BANKA KREDİLERİNE ERİŞMEK ZORLAŞTI!
A
a

Bankalar tarafından uygulanan kredi faizleri ve kısıtlayıcı uygulamalarla ilgili açıklama yapan Eskişehir Sanayi Odası (ESO) Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş, tüm Türkiye’de olduğu gibi Eskişehir’de de banka kredilerine erişimde ciddi sıkıntıların yaşandığını belirtti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından yapılan ve firmaların kredi taleplerinin karşılanmadığını ifade eden açıklamalara katıldıklarını söyleyen ESO Başkanı Sayın Celalettin Kesikbaş, bankalarca çıkarılan yüksek maliyetlerin önüne geçilmesi gerektiğini belirterek istihdam, üretim ve yatırım için bankaları daha duyarlı olmaya davet etti.
FAİZLER ÇOK YÜKSEK
ESO Başkanı Kesikbaş yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Eskişehir’de sanayicilerimizden finansmana erişim konusunda ciddi şikayetler alıyoruz. Kredilere ulaşılsa bile faiz oranlarının çok üst seviyelerde olduğunu görmekteyiz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getiren kararlar almış, sonrasında olumlu bir adım atılarak bu kısıtlayıcı kararlarda bazı esnemeler yapılmıştı. Ancak ne yazık ki finansman maliyetlerinin pahalılığı konusunda bir gelişme yaşanmadı.”
TALEPLER KARŞILANMIYOR
“Burada bankalarımıza da önemli görev ve sorumluluklar düşmektedir” diyen Kesikbaş, “Özellikle Exim ve reeskont kredilerinde genişleme sağlanmalıdır. TOBB Başkanımız Sayın Hisarcıklıoğlu’nun da belirttiği gibi, firmaların kredi talepleri karşılanmıyor veya çok yüksek maliyetler çıkarılıyor. Üretim, istihdam, yatırım için bankaları daha duyarlı ve yapıcı olmaya davet ediyoruz” diye konuştu.
BİRLİKTE AŞACAĞIZ
Ülke olarak zor bir dönemden geçildiğinin altını çizen Kesikbaş, “Özellikle üreticilerin ihtiyacı olan kredilere ulaşım konusunda çok ciddi sıkıntılar yaşanmakta. TCMB faizleri düşürmesine rağmen ticari kredi faizleri son 4 yılın zirvesinde. Merkez Bankası verileri haziran başında yüzde 49,3 olan toplam kredi büyümesinin yüzde 39,3’e indiğini gösteriyor. Ticari kredi büyümesinin hız kesmesi finansmana erişimin giderek zorlaştığının bir göstergesi. Elbette her zaman ifade ettiğimiz gibi uzun vadeli ve sürdürülebilir yapısal ekonomik tedbirlerle sanayicimizin önünün açılmasını beklemekteyiz. Bankalarımız da dahil tüm aktörler bir araya gelerek bu süreci birlikte aşmayı ümit ediyoruz” ifadelerini kullandı. MEHMET SABIR
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi