Başkan Alp: “Dünyanın geleceği bu madende”

Videoyu Aç Başkan Alp: “Dünyanın geleceği bu madende”
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Beylikova’da bulunan nadir element sahasında cevher işleyecek bir üretim tesisi müjdesi vermesi ilçede heyecan yarattı. Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, pilot tesisin tamamlandığını Eylül, Ekim ayında ise üretimin başlayacağını söyledi. Alp, “Dünyanın geleceği bu madende” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Kabine Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın Beylikova’da nadir element sahasında cevher işleyecek bir üretim tesisi kurulduğunu duyurması ilçede hareketliliğe neden oldu.
 Konuyla ilgili konuşan Beylikova Belediye Başkanı Özkan Alp, Beylikova’da büyük bir heyecanın hakim olduğunu söyledi. Alp, “Gerçekten bu toryum yatakları, kıymetli toprakelementleri dünyada bulunan ismi bile nadir toprak elementleri… Bu da Türkiye’mizde Eskişehir’de Beylikova ilçemizde tespit edildi. Aslında bu maden yıllardan beri biliniyor ama maalesef Cumhurbaşkanı’nın dün söylediği gibi yıllardan beri rezervin yetersiz olduğu, üretilecek madenlerin yeterli olmadığı gibi siyasi sebeplerle bu nadir toprak elementleri… Yüzde 95’i bunun Çin’de çıkıyor, bu ileri teknolojide kullanılıyor” dedi.
DÜNYADA TANINAN MADEN İLÇESİ OLACAĞIZ
Dünyanın geleceğinin bu madende olduğunu vurgulayan Alp, “Cumhurbaşkanımızın dediği gibi 2053 hedefleri. Dünyanın geleceği bu madende. Tahmin edilenden çok daha fazla rezerv var. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilçemizde 5-6 sene önce çok ciddi sondaj çalışmaları başladı. Bulunan rezervler ile Türkiye’de Çin’den sonra en büyük rezervin ilçemizde olduğu tespit edildi. Pilot tesis dediğimiz, ilk etapta bin 200 ton işlenecek cevherlerin tesislerinin inşaatı tamamlandı. Ama bugüne kadar açıklanmamasının sebebi Cumhurbaşkanımızın bu konuyla ilgili vermiş olduğu talimatlar ve tesislerin bir an önce yapılmasıyla alakalıydı. Şu anda pilot tesislerimizin inşaatları tamamlanmış vaziyette. Bu ülke ekonomimize, ilçe ekonomimize, şehrimize çok büyük katkılar sağlayacak. Biz Beylikova olarak sadece hayvancılık ve tarım üzerine bir ilçeydik. Artık dünyada tanınan bir maden ilçesi oluyoruz. Bu ekonomiye çok büyük katkılar sağlayacak. Hem istihdama fayda sağlayacak hem de bu bölgenin kalkınmasına, ülkemizin de önündeki hedeflere ulaşmasına sebep olacak. Biz bunun için çok mutluyuz” ifadelerini kullandı.
YILLARDIR ENGELLENİYORDU
Çalışmaların çok hızlı bir şekilde yürüdüğünü belirten Alp, “Bu madenin yüzde 100’ü devletin. Stratejik maden olduğu için devlet tarafından işletilecek. Zaten pilot tesisler tamamlandı. Bütün ÇED raporları, altyapısı, elektrik, her şey tamamlandı. Pilot tesis üretime geçtikten sonra esas tesisin yapımına arkasından hemen devam edileceğini biliyoruz. Onunla ilgili bir sıkıntı yok. Çünkü bu madenler dünyada bulunmayan madenler. Çok kıymetli madenler var. Önemli olan devletimizin Cumhurbaşkanımızın göstermiş olduğu hedef doğrultusunda bunu dünyaya açmaktı. Bunu biz insanlarımız ilçemizde yıllardan beri bu madenin açılamayacağını, çalıştırılamayacağını, stratejik maden olduğu için birçok insan tarafından, uzmanlar tarafından bile yıllardan beri engellendiği, bu madenin çalışılmasının çok zor olduğu söyleniyordu. Ama Cumhurbaşkanımız her zaman yaptığı gibi ülkemiz için, geleceğimiz için bu madene ihtiyaç olduğunu ve bu kararlılıkla bunu açıkladıktan sonra bu saatten sonra bütün yatırımlar arka arkaya gelmeye devam ediyor” şeklinde konuştu.
İLK ETAPTAN BİNİN ÜZERİNDE İSTİHDAM SAĞLANACAK
İstihdamla ilgili de bilgi veren Alp, “Biz şu anda ilk etapta binin üzerinde bir istihdam sağlayacak gibi duruyoruz. Yani hedef o. Biz mesela bundan 70-80 sene önce bir Soma’yı, bir Tavşanlı ilçelerini düşünün. Onların eski fotoğraflarına bakın. Nüfusları 300, 500, bin, 2 bin gibi nüfusu olan ilçelerdi. Şu anda hepsi 100 binleri aştı. Bu gerçekten çok kıymetli bir maden. Bunun ilçemizde olması büyük bir şans. Artık Beylikova farklı bir ilçe olacak. Bütün dünyada tanınır bir maden ilçesi olacak. Onun için tabi ilçe ekonomisine, gelişimine, nüfusa, istihdama çok büyük katkılar sağlamasını bekliyoruz. Her şey güzel olacak diye söylüyorum. Niye? 2053 hedefimiz; geleceğin madeni ilçemizde çıkacak. Ülkenin gelişmesine Beylikova’nın da ilçe olarak bir katkısı olacak” dedi.
EYLÜL-EKİM AYINDA ÜRETİM BAŞLAYACAK
Şu anda pilot tesisin inşaat olarak bittiğini kaydeden Alp, “Makine tesisatlarının ihalesi de yapılmıştı. Şu anda makine ve ekipmanlar gelmeye başladı. Eylül, Ekim ayı gibi üretim başlayacak. 2-3 seneden beri ETİ Maden çok ciddi bir çalışmayla Kızılcaören Köyü’nden maden olduğu yere 7-8 kilometre elektrik hattı çekti. İçme suyu, yolları, binaları, işçilerin kalacağı yerler, laboratuvarları, imalathane yerleri hepsi tamamlandı. Şu anda artık üretim aşamasına geldiği için Cumhurbaşkanı da ilan etmiş oldu. Biz tekrar Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi