BEDELİ AĞIR OLABİLİR

Videoyu Aç BEDELİ AĞIR OLABİLİR
A
a

1 Haziran itibariyle başlayan normalle süreci ile ilgili yazılı bir açıklama yapan sağlık Eskişehir Sağlık Emek ve Meslek Örgütleri Koordinasyon Kurulu, “Zamansız normalleşmenin bedeli ağır olabilir” dedi.

Eskişehir Bilecik Tabip Odası, Eskişehir Bilecik Eczacı Odası, Eskişehir Bilecik Veteriner Hekimleri Odası, Eskişehir Bilecik Kütahya Diş Hekimleri Odası ve SES’in oluşturduğu Eskişehir Sağlık Emek ve Meslek Örgütleri Koordinasyon Kurulu, hayata geçen normalleşme süreci ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Normalleşme sürecinin erken başladığına dikkat çekilen açıklamada, “Son 3 ayda 162.000 insan hasta olmamış, 4.500 yaşamını yitiren olmamış gibi davranılması şaşırtıcıdır. Son 1 haftada bile 4314 yeni vaka ve 120 ölüm olayı gerçekleşmiştir. Tüm bunlar bize salgının henüz normalleşmeye dönmek için erken olduğunu göstermesi açısından önemlidir. Tedbirlerin elden bırakılması, hiç yaşanmamış gibi davranılmasının bedeli ağır olabilir. Eskişehir’de şu anda bile hastanelerde yüzlerce kişi tedavi görmekte onlarca kişi yoğun bakımda yatmaktadır.3000 civarında insan filyasyon kontrolü altında tutulmaktadır. Nisan ayından daha iyi durumda değiliz, hatta belki daha kötü durumdayız. Önlemlerle, tedbirlerle, kurallara uyulması ile hastalık önemli oranda kontrol altına alınmışken ekonomik olduğunu tahmin ettiğimiz gerekçelerle bu tedbirlerin aşırı gevşetilmesi hastalığın yeniden ürkütücü boyutlar ulaşmasına neden olabilir. Halkın sağlığını korumakla görevli yöneticiler birtakım kendilerince makul gerekçelerle bu kararları alırken size danışmamış olabilirler. Ancak insanlar kendilerini ve ailelerini korumak zorundadır” denildi.

BİREYLERİN SIRTINA YÜKLENDİ

Koordinasyon Kurulu’nun açıklaması şu şekilde devam etti: “Bütün sorumluluk bireylerin sırtına yükleniyor. Bize göre ekonomik kaygılarla tedbirleri gevşeterek toplumsal bağışıklığı sağlamaya çalışan bir yönetim anlayışı ile sağlık sistemimizin aşırı yüklenmeden karşılayabileceği bir bulaş umut ediliyor. Bu yöntem başka ülkelerde de deneniyor, ama fazla sayıda test yapılarak, kontrollü bilimsel bir alt yapıya oturtarak yapılıyor. Bizde ise bilimsel bir temel olmadan” kervan yolda dizilir mantığı” ile yapılan bu tür yaklaşımlar ne yazık ki son yıllarda bu yönetimin genel yaklaşımı olması açısından şaşırtıcı değildir. Ancak burada söz konusu olan insanların yaşamıdır ve temel görevi yaşatmak olan mesleğimizin ilkelerine zıt bu yaklaşımı asla kabul etmiyoruz. Bununda bedeli ağır olur ve her şey başa dönebilir. Sizlere tavsiyemiz, henüz bu salgının sonuçlanmadığını, risklerin aynen 1 ay önce olduğu gibi devam ettiğini bilmeniz ve maske, mesafe, hijyen ve evde kal kurallarına uymanızı devam ettirmenizdir.” HM

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi