Bilimsel altyapımız Eskişehir'de

Videoyu Aç Bilimsel altyapımız Eskişehir'de
A
a

Eskişehir Jeoloji Mühendisleri Odası’nda ‘Eskişehir İli Tıbbi Jeoloji Çalışmaları’ konulu toplantı düzenlendi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Toplantıya Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) Genel Müdürü, Müdür Yardımcıları, Daire Başkanları ve Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, Jeoloji Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Can Ayday katıldı. Projenin çok önemli olduğunu söyleyen Can Ayday, “Eskişehir şube olarak biz de bu projede yer aldık. Daha doğrusu pilot il olarak Eskişehir seçilsin dedik. İyi de oldu. Eskişehir seçildi. Hem Ankara’ya yakınlığı açısında hem de Eskişehir’dehocalarımızda vardı. Onların olması da bu projenin burada olmasını sağladı. Bu proje bir dönem başladı. İlerleyen dönemde farklı illere de taşınabilir” dedi.

PROJE ÇOK ÖNEMLİ
Toplantıda konuşan Jeoloji Mühendisleri Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan ise, “Bu projenin sadece Eskişehir için değil Türkiye için önemli olduğunu düşündüğümüz tıbbi jeoloji risk haritalarının hazırlanmasına, veri alt yapısı oluşturacak bir projenin değerlendirme toplantısı bu. Buproje MTA Genel Müdürlüğü tarafından yürütülüyor. Odamızın tıbbi jeoloji komisyonunda yer alan, hem tıpçı, hem jeoloji mühendisi kökenli hocalarımız da projeye hem destek veriyorlar hem projenin danışmanlığını kısmen yürütüyorlar. MTA Genel Müdürlüğü yine bununla ilgili bir kamp oluşturdu.  Bu bölgede de çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmaların geldiği nokta ise burada değerlendirilecek” diye konuştu.

ESKİŞEHİR PİLOT İL
Projenin önemli olmasının nedenlerini de açıklayan Alan, “Bugün ülkemizde bizleri jeolojik kökenli, yaşadığımız coğrafyanın etkisinden kaynaklı çok sayıda hastalıklar da sadece ülkemiz değil, dünyadaki birçok insan uğraşıyor. Ülkemizde de buna ilişkin emareler var. Bunun önemli belirteçlerini yakalamak için bir çalışma başlatılmış durumda. Pilot olarak Eskişehir’in seçilmesinin temel nedeni hem bilimsel alt yapımızın Eskişehir’de olması ve Ankara’ya yakın olması hem de jeolojik riskler açısından da bazı parametreleri göstermesi açısından da Eskişehir olarak seçilmiştir. Umut ediyorum burada edindiğimiz izlenimleri Türkiye geneline yayarız. Türkiye’nin tıbbi jeolojik risk haritası en kısa zamanda tabi ki bunun bir çaba ürünü olduğunu biliyoruz. MTA Genel Müdürlüğü tarafından ülkemize kazandırılır. MTA Genel Müdürlüğü bu konuda çok çalışmayla birlikte bu çalışmayı da başlatmış bulunuyor. Kendilerine Jeoloji Mühendisleri Odası adına teşekkür etmeyi bir borç biliyorum” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi