BİN 512 KİŞİ BAŞVRUDU

Videoyu Aç BİN 512 KİŞİ BAŞVRUDU
A
a

Ad ve soyadlardaki yanlış yazımlar mahkeme kararı olmaksızın değiştirilmesi süreci sona erdi. Eskişehir’de 859 kişi ismini, 653 kişi de soyadını olmak üzere bin 512 kişi değişiklik için başvurdu.


Ad ve soyadında yazım ve imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklanan anlam değişikliklerinin mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilmesine imkân sağlayan uygulama büyük ilgi gördü. Nüfus Hizmetleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında vatandaşların Soyadı Kanunu’na aykırı olan, umumi edebe uygun olmayan, küçük düşürücü veya gülünç olan soyadları, yazım, imla hatası veya düzeltme işareti kullanılmasından kaynaklı anlam değişikliği bulunan ad ve soyadlarını mahkeme kararı aranmaksızın, il veya ilçe idare kurullarının vereceği kararla bir defaya mahsus değiştirebildi. Bugüne kadar Türkiye genelinde 188 bin 129 kişi soyadını değiştirdi, 74 bin 708 kişi ismini düzeltti. Eskişehir’de ise 859 kişi ismini, 653 kişi de soyadını değiştirdi. En çok başvuru ise Odunpazarı ilçesinden geldi.
İLÇE İLÇE BAŞVURU
İl genelinde isim ve soyadını değiştirmek isteyen 1991 kişi Nüfus Müdürlüklerine başvurdu. bu kapsamda en çok başvuru Odunpazarı’ndan geldi. 1092 kişi isim ve soyadı değişikliği için başvuruda bulundu. 511 kişinin ismi, 377 kişinin soyadı değişti. 68 kişinin başvurusu reddedilirken 136 kişinin işlemi devam ediyor. Odunpazarı’nı ise başvuruda Tepebaşı ilçesi izledi. 730 kişi değişiklik için başvurdu. 267 kişinin ismi, 219 kişinin ise soyadı değişti. 144 kişinin başvurusu reddedilirken 100 kişinin işlemi devam ediyor. Çifteler’de 32 kişi başvurdu. 9 kişinin ismi, 13 kişinin soyadı değişti. 5 kişinin başvurusu iptal edilirken 5 kişinin işlemi sürüyor. Sivrihisar’da 28 kişi değişiklik için başvurdu. 18 kişinin ismi, 8 kişinin soyadı değişti. 2 kişinin başvurusu ise reddedildi. Mihalıççık’ta 24 kişi değişiklik için başvurdu. 15 kişinin ismi, 5 kişinin soyadı değişirken 2 kişinin başvurusu reddedildi. 2kişinin de başvuru işlemi devam ediyor. Günyüzü ilçesinden ise 20 kişi değişiklik için başvurdu. 14 kişinin ismi, 4 kişinin soyadı değişti. 1 kişinin başvurusu reddedilirken 1 kişinin işlemi devam ediyor. Alpu’dan 16 başvuru yapıldı. 7 kişinin ismi, 4 kişinin soyadı değişti. 3 kişinin başvurusu reddedilirken 2 kişinin işlemi devam ediyor. Mahmudiye’de 10 kişi başvurdu. 3 kişi ismini, 6 kişi soyadını değiştirdi, 1 kişinin de başvurusu iptal edildi. İnönü’de 9 başvuru yapıldı. 2 kişi ismini 3 kişi de soyadını değiştirdi. 4 kişinin de başvurusu reddedildi. Seyitgazi ilçesinden 8 kişi başvurdu. 2 kişi ismini, 4 kişi soyadını değiştirirken 2 kişinin başvurusu iptal edildi. Han’da 7 kişi başvurdu. 5 kişi ismini 2 kişi soyadını değiştirdi. Mihalgazi İlçesinden 6 kişi başvurdu. 2 kişi ismini 3 kişi soyadını değiştirirken 1 kişinin başvurusu da reddedildi. Sarıcakaya’da 5 kişi başvurdu. 2 kişinin ismi 3 kişinin de soyadı değişti. Beylikova’da 4 kişi değişiklik için başvurdu. 2 kişinin ismi 2 kişinin soyadı değişti.  ESRA ÜNLÜ
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi