Bir kişiyi daha Kaybetmeyelim!

Videoyu Aç Bir kişiyi daha Kaybetmeyelim!
A
a

Omicron varyantına karşı sadece Biontech’in etkili olduğunu söyleyen Eskişehir Bilecik Tabip Odası (ETBO) Başkanı Nesrin Ekici, “Önlenebilir bir hastalıktan tek bir yurttaşımızı bile kaybetmek istemiyoruz ve bunu birlikte başaracağımıza inanıyoruz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eskişehir’in koronavirüs yayıldığı iller arasında zirveye yerleşmesine dikkat çeken ETBO Başkanı Nesrin Ekici, “Vakalardaki hızlı artış, hastaneye yatışlarda da hızlı bir artışa yol açmış ve yoğun bakım yatakları yeniden tamamen dolmuş durumdadır. Sağlık çalışanları ağır iş yükü altındadır ve maalesef çok sayıda sağlık çalışanı da COVID-19 tanısı almıştır. Bu durum kliniklerde sayıları azalan sağlık çalışanlarının iş yükünü daha da artırmıştır” diye konuştu.
BİONTECH ÖNERİSİ
Koronavirüsten en iyi korunma şeklinin aşı olduğunu hatırlatan Ekici, Sinovac ve Coronavac’ın inaktif aşı olduğunu ve omicron varyantına karşı inaktif aşılarının koruyucu olmadıklarını söyledi. Turkovac’ın da inaktif bir aşı olduğunu ifade eden Ekici, “Bu nedenle hiç aşı olmamış veya sadece inaktif aşı olmuş kişilerin en kısa sürede ticari adıyla Biontech-Pfizer aşısının ilk dozunu olmalarını ve aşı programını tamamlamalarını, özellikle gebelerin mutlaka aşı olmalarını öneriyoruz” dedi. Salgını kontrol altına almada aşının tek başına yetersiz kalacağını vurgulayan Ekici maske, mesafe ve hijyen kurullarına uyulmasını istedi.
SESİMİZE KULAK VERİN
Sağlık yöneticilerine de seslenen ETBO Başkanı Ekici, “Öncelikle yöneticilerimizden, salgını, şeffaf, bilgilendirici ve katılımcı bir anlayışla yönetmelerini bekliyoruz. Sağlık çalışanları pandeminin başından beri çok yoruldular, tükendiler. Onların seslerine kulak verin. Bazı kurumların yöneticilerinin baskıcı ve hürmetsiz tutumlar sergilediklerini öğreniyoruz, bu tutumlara acilen son verilmesini istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nın her 2 dakikada bir güncelleyerek yayınladığı ülkemizin aşılanma durumunun maalesef güncel omicron varyantı için bir anlam ifade etmediğini belirtmek isteriz. Aşılanmış olarak bildirilen ancak inaktif aşı uygulanmış yurttaşlarımız şu anda aşısız olarak kabul edilmelidirler. Bu noktada mRNA (Biontech) aşısına güvensizlik oluşturacak tutumlardan kaçınılmalıdır” diye konuştu.
TEST SAYISI ARTMALI
Sağlık Bakanı’nın belirtisi olmayan temaslı kişilere test yapılmaması yönündeki açıklamasını eleştiren Ekici, şunları söyledi: “Tam tersine salgın kontrolü için test sayısının artırılmasının önemi çok iyi bilinmektedir. Ancak ülkemizde kamudaki kısıtlı PCR merkezi sayısının bu yükü kaldıramayacağı çoktan dile getirdiğimiz bir gerçektir. Hızlı antijen testlerinin uygulamaya konulması bu açıdan yaşanan sorunları aşmamızı sağlayacaktı.” Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en önemli noktasının sağlıklı gıdaya ulaşmak olduğunu söyleyen Ekici, “Yöneticilerimizin salgınla baş etmek için yurttaşlarımızın yoksullukla mücadelesine çareler oluşturması acil bir gerekliliktir. Yinelemek isteriz; önlenebilir bir hastalıktan tek bir yurttaşımızı bile kaybetmek istemiyoruz ve bunu birlikte başaracağımıza inanıyoruz” dedi. ZEYNEP YURTAYDIN
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir