BİRÇOK KONUDA İHMAL EDİLDİK!

Videoyu Aç BİRÇOK KONUDA İHMAL EDİLDİK!
A
a

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehir’in birçok ihtiyacı maalesef Ankara’da ihmal ediliyor. İktidar partisinin bunda sorumluluğu var, bundan kaçamazlar” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Çakırözer, ES TV ekranlarında canlı yayınlanan Açıkça programının konuğu oldu. Çakırözer, ESGROUP Genel Koordinatörü Ali Baş’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
SADECE 4 YHT ÇALIŞIYOR
Ana hat trenlerinin hiçbirinin çalışmamasıyla ilgili verdiği soru önergesini hakkında konuşan CHP’li Çakırözer, “Bir iktidar gitmiş diğer iktidar gelmiş gibi demiryollarına bir genel müdür geliyor, müdür yardımcıları, daire başkanları hepsi değişiyor. Bunun da demiryolu işletmelerine büyük hasarları oluyor. Salgın döneminde tam kapanma döneminde trenler durmuştu. Sonradan YHT seferleri başladı. Günde sadece 4 sefer yapılıyordu. Ama insanlar zannediyor ki trenler çalışıyor. Ama bu 4 trenden başka YHT dışında Türkiye’nin hiçbir yerinde bölgesel trenler çalışmıyor. Bu bir iddia olarak gelmişti. Mecliste komisyona gelen TC Demiryolları taşımacılık A.Ş genel müdürü gelmişti, ona sordum. Kaç tane bunlar doğru mu? Evet, doğru yaklaşık 200’ün üzerinde tren Türkiye’de çalışmıyor şu anda. Gerekçe olarak pandemiyi açıklıyorlar ama bu işin kolaycılığı. YHT’yi nasıl çalıştırıyorsunuz? Yüzde 50 kapasiteyle yani her sıraya bir kişi oturuyor. Bunlar da öyle çalışabilir. Birçoğumuz için nostaljik olan trenler var. Şimdi YHT olduğu için daha az kullanılıyor ama dar gelirli yurttaşlarımız olsun YHT olmayan illerde yaşayan yurttaşlarımız olsun kullanıyor. Eskişehir için önemli trenler Kütahya trenleri. Kütahya-Tavşanlı trenleri. Şu anda durmuş durumda. Demiryolculuk demek sadece 4 tane YHT çalıştırmak değil. Çin’e tren gönderdik. Tamam gitsin ama Kütahya’ya da gitsin,  İzmir’e de gitsin. Bunu dile getirdik” dedi.
NAKİTE İHTİYAÇLARI VAR
Cumhurbaşkanı tarafından esnaf için açıklanan destek paketini değerlendiren Çakırözer, “Hiç görmediğimiz bir şeyle uğraşıyoruz. Ama esnaf çok sıkıntıda. Hele hele hizmet sektörü ağırlıklı olan Eskişehir, gerçekten darbeyi çok büyük yedi, yemekte. Çıkarılan tek paket borçlandırmaydı. Esnafı krediyle tekrar borçlandırmak. Biz bunun yanlış olduğunu hep söyledik. Şimdi kapatmalar tekrar olunca biz kapanan ve iş yapamayan esnaf için yeniden paket istedik. Durum vahim olunca cumhurbaşkanı bir paket açıkladı. Bu maddeleri oda başkanlarımızla konuştum. Sevindirici bir şey. Yok bir şey tam tersine açılanlar fazla diyenler darbenin nasıl ağır olduğunu itiraf etme noktasına geldiler. Hangi kesime hitap ediyorsa onların sesi olmasında fayda var. Şimdi Erdoğan’ın açıkladığı maddeler önümde. Stopajın 1 Hazirana kadar uzatılması. Biz diyoruz ki sıfırlansın. Ödeme imkanı yok. Benzer şekilde yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen KDV oranını 1 Haziran’a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edileceği. 1 Haziran’a kadar uzatsanız da yok. En önemlisi 3 ay süreyle bin lira destek ödemesi esnafa. Bir de basit usule tabi esnaf için büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde 500 lira kira desteği. Birincisi basit usule tabi olmak demek bundan çok az sayıda esnaf faydalanacak demek. Oda başkanlarıyla görüştüm. Bu paket bize hitap etmiyor diyorlar. Kiralar en az işlek yerde bile 2 bin lira 3 bin liradır. Daha merkeze indiğinizde 10 binler 30 binler var. 750-500 lira basit usule diyor. Allah razı olsun bir ihtiyacın ortaya çıktığını görmek. Buna bir el uzatmak ama bu kesinlikle yeterli değil. Büyük sıkıntıdayız. Nakit desteğe ihtiyaçları var” ifadelerini kullandı.
MÜMKÜN DEĞİL
Yapılacak bazı destekleri sıralayan Çakırözer, şöyle devam etti: “Bağ kur, vergi prim ne varsa en az bir yıl ötelenmesi lazım. Kredisini ertelerken faizsiz ve bir yıl ertelemesi lazım. 3 ay, 5 ay kurtarmıyor. 6 ay denmişti. Geldi çattı şimdi ödeme bekliyorlar. Ödeme imkanı yok bu insanların. Kira desteği verilmesi lazım ama 500 lirayla 750 lirayla olmaz, mümkün değil. Yanında çalışana ödenekler vs. artırılması lazım. En az asgari ücret kadar olması lazım. Bu yapılandırmaların makul süreye yayılması lazım. Şimdi icra takiplerinin başlandığı söyleniyor. Bunların pandemi bitene kadar durdurulması lazım. Bunlar haklı bir talep. 25 bin lira verilen destek kredileri hibe olarak verilebilir diyor esnaf. Kira, elektrik, doğalgaz ödemelerinde devletin destek olması lazım. O yüzden bağ kur, SSK, stopaj vergilerinden muaf tutulması lazım. Ya da çok uzun ertelemek. Bunları yapmadığınız zaman esnafın rahat nefes alması mümkün değil.”
VERGİ KALDIRILSIN
Asgari ücret ve kısa çalışma ödeneği ile ilgili konuşan Çakırözer, “Asgari ücret öyle bir hale geldi ki özellikle pandemi döneminde ortalama ücret halini aldı. Açlık sınırı 2 bin 500 lira. Bizim asgari ücret 2 bin 300 lira. Biz en az 3 bin 100 diyoruz. Asgari ücretin belirlenmesi tüm ücretleri belirliyor. Kısa çalışma ödeneği, ücretli izin, bunların hepsi şu anda asgari ücrete endekslenmiş durumda. Sendikalar mesela asgari ücretin üzerinde alıyor. Onlar için şöyle önemli. Asgari ücretteki artış, sendika içinde bir barem oluyor. O yüzden önemli. Asgari ücretin üzerinden verginin kaldırılması lazım. Hep işverene destek hep işverene kolaylık. Tabi ki üretmek için lazım destek ama bir de çalışan emekçiye destek verin. Dilimizde tüy bitti” dedi.
OTOBÜS VE TRAMVAYA ÖDEYİN
Pandemi sürecinde Eskişehir’deki belediyelerin çalışmalarını değerlendiren Çakırözer, şöyle konuştu: “Belediyelerimiz bir taraftan kriz masaları kurdular, bir taraftan yardım dağıttılar, aş verdiler. İki izolasyondayken, sokağa çıkma kısıtlamasında, belediyeler tarafından koliler gitti sıcak aş gitti. Siz şikayetler var diyorsunuz ama benim de şikayetim hükümetten yana. Merkezi hükümet şu garantiyi verse, sen vatandaş için harca ben seni süspansiyon edeceğim dese hepsi sınırsız harcarlar. Türkiye’de öyle bir şey yaşandı ki; merkezi hükümete bakıyorsunuz pandemiyle değil belediyeyle savaştı. Eskişehir örneği. Bunu kimseye anlatamazsınız. Vatandaş büyükşehir belediyesi aşevine bağış yapıyor. Devlet bu kriz döneminde belediyenin değil hayırseverin parası 1 milyon 600 bin liraya el koyuyorsunuz. Bu pandemiyle değil belediyeyle mücadele. Bu yıl döviz fırladı. Bunda en çok etkilenen büyükşehir belediyesi; otobüsünü, tramvayını dövizle alıyor. Şunun yapılması lazım. Kendi ülkemizde kendi müteahhidimize yol yaptırıyoruz, hastane yaptırıyoruz, döviz üzerinden sözleşme yapıyoruz. Sonra kur farkı ödüyoruz. Yılmaz hoca veya dövizle borçlanan belediyelerimizde kur farkı falan yok. Tirink diye ödemek zorunda. Ödemezse hazine ödüyor. Sonra belediye başkanlığının koltuğuna çöküyor. Bir tarafı haciz bir tarafı ödeyemem. Kur farkını ödeyecekseniz 5’li çeteye değil Yılmaz hocanın tramvayına otobüsüne ödeyin. Ama bunu yapıyorlar mı? Maalesef kimsenin aklından geçmiyor.”
KUR FARKI KARŞILANMALI
“Döviz konusunda sabitleme olayı vardı. O rafa mı kaldırıldı?” sorusunu yanıtlayan Çakırözer, “5’li çeteye ödenenden vazgeçiliş, kur farkı ödenmiş. Ama o dediğinizde de inisiyatif alarak sen fazla baskı yapma sabitle diye. Ama büyükşehir belediyesi yurt dışından borçlandığında sabitlemesi falan yok. Euro olarak istiyor. Eskişehir örneğinden çıkıyorum ama 81 ilde türlü türlü belediye var. Hepsi borçlanıyor. Benim bildiğim benim borcum yok diyen yok. O yüzden mutlaka bu tür yatırımlarda kur farkının devlet tarafından karşılanması lazım. Bunun mutlak suretle hayata geçirilmesi lazım. Bir gönüllülük kavramını yaygınlaştırmamız lazım. Belli gönüllü oluşumlar olmalı. Marketten gidip alışveriş yapacak, sıcak yemek dağıtacak. Şimdi bunları belediye yapıyor. Bu da maliyet. Burada STK’lar bu tür salgınlara süratle organize olup ihtiyaçları karşılayacak duruma getirmek lazım. Eskişehir’de kent konseyleri ve buna benzer oluşumların inisiyatif alması lazım” ifadelerini kullandı.
DAHA DA KAYBEDECEK
TÜLOMSAŞ’ın TÜRASAŞ olmasıyla ilgili görüşlerini aktaran Çakırözer, “Kötü oldu. Bunun iyi olduğunu söylemek mümkün değil. Eskişehir neler kaybetmedi ki? Burada büyük bir işletme vardı. Bu işletmeye bir insan kaynağı alacaksanız artık Ankara’dan seçeceksiniz. Eskiden ne yapılıyordunuz, Eskişehir’den seçiyordunuz. İkincisi TÜLOMSAŞ, eleştirdiğiniz hususlar olabilir ama bir şeyler yapıyordu, üretiyordu. Son üç beş yıla baktığınızda bir ilk 500’e girmiş. Geçen yıl ilk bine girmiş, kar açıklamış. Baktığınızda böyle bir şirket, yüz milyonlarca liradan bahsediyoruz, o zaman şehre iş veriyor. Eskişehir’de benim anladığım kadarıyla en az yüz alt yüklenici TÜLOMSAŞ’tan iş alıyor. Şimdi bu ne oldu? Alımlar Ankara’dan yapılacak artık. Göreceksiniz Eskişehir firmalarının esamisi okunmayacak. En yakında da bilançosu 15 Ocak’ta açıklanacak. Geçen yılla bu yılı karşılaştırırız. Bakan geldi biliyorsunuz. Bir yıl oldu, TÜLOMSAŞ’ın kapatılıp TÜRASAŞ’a bağlanması. Bir yılda ne oldu? Şirketin, şehrin huzuru kaçtı. 100’ün üzerinde firma şu an Organize Sanayi’de iş alamaz durumda. Her gelişlerinde yüksek hızlı tren Eskişehir’e geliyor diye söz verirlerdi, sonra Sakarya’ya gidip aynı sözü yeniden verirlerdi. Şimdi o da yok. Yüksek hızlı trenin nasıl yapılacak bu ağır bürokratik yapı içinde imkanı var mı derseniz bana göre yok. Hele hele Ankara’ya bağladığınızda her şeyi, bizim zaten şikayetçi olduğumuz her şey Ankara’dan olduğu için Eskişehir’i ihmal ediliyor diyorduk. Bundan sonra maalesef gururumuz TÜLOMSAŞ geriye gidiş sürecinde. Düzelir mi, bu modelle çok zor. Önümüzdeki dönemde daha da hissedilecek, henüz hissedilmiyor ama, daha da bu hissedilecek” ifadelerini kullandı.
GERİSİNİ GETİRMİYOR
“Eskişehir’in kazancı Türkiye’nin kazancı” diyen Çakırözer, “TÜLOMSAŞ alıp da cebine atmıyordu ki. O karlılığı vesaire yine Türkiye’nin hanesine yazılıyordu. Eskişehir’deki 100 tane alt taşeronun bu işten ekmek yemesi sadece Eskişehir’in değil Türkiye’nin kazancı. YHT’leri burada üretebilsek, biz çok istedik biliyorsunuz, iktidar sözü veriyor ama gerisini getirmiyor. Hızlı tren setleri buradan üretilebilse Alman’ından Çin’inden almaya gerek kalmayacak. Döviz Türkiye’de kalacak. Ama bunu yapmasına izin verilmedi. Ben ilk günden beri bunu söylüyorum. Bir tanesi başlansaydı iyi kötü giden bir trenimiz vardı şu anda” şeklinde konuştu. Yayında Ticaret Borsası Başkanı Ömer Zeydan, TÜRASAŞ’a 49 adet tren siparişi geleceğinin bilgisini verdi. Konuyla ilgili konuşan Çakırözer, “Bu 49 tane sipariş konusunda kendisine katılamıyorum. TÜRASAŞ mı beklenmiş sipariş için? TÜLOMSAŞ’a verilseymiş 49 tane sipariş. Biz kaç kere söyledik verin bir tanesini yapalım diye. İnşallah biz mahcup oluruz. Benim korkum tam tersine bu işin yürütülemeyeceği, olmuyor deyip hazır alımların devam etmesi. Ben başından beri uyarıyorum. Bu konuda çok büyük bir lobi var. Türkiye’ye trenleri satalım, ne gerek var üretmenize diyen Alman lobisi, Çin, İspanyol lobileri kapıda. Umarım TOBB olarak girişimde bulunurlar” ifadelerini kullandı.
SORUMLULUKLARI VAR
Eskişehir’in gündeminin Ankara’da nasıl yer aldığı ve iktidar partisi milletvekilleri ile görüşüp görüşmediği sorulan Çakırözer, “Pandemi dönemi tabi daha az görüşebiliyoruz ama ne zaman bir şey olsa arıyoruz, soruyoruz. Onlar da görüyorlar şehrin ihtiyaçlarını. Ama yavaş giden işler olduğunu biliyorsunuz. Mesela kütüphane açılacaktı, açılamadı. Pandemi hayatı zorlaştırdı. Eskişehir’in birçok ihtiyacı maalesef Ankara’da ihmal ediliyor. İktidar partisinin bunda sorumluluğu var, bundan kaçamazlar. Çiftçilere destek meselesinde bir yardım geldi ama dişinin kavuğuna gitmez. Esnafa destek esnafı karşılamıyor Eskişehir’de. Yollar Ulaştırma Bakanı geldi, gelirken ben çağrıda bulunmuştum Afyon Seyitgazi üzerinden gelin diye. Seyitgazi yolu yok, Alpu yolu yok, Çevreyolu… rakamları açıkladım. Son 10 yılda bin 300 kişinin yaralanması az bir şey değil. 30 kişinin hayatını kaybetmesi… Bu yolun hala yapılmamış olması ayıptır. Hava alanı işlemiyor hala. Eskişehir Meclis’te maalesef biraz ihmal ediliyor” dedi. ESRA ÜNLÜ
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi