BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR

Videoyu Aç BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR
A
a

ES TV’de yayınlanan Vaziyet programında konuşan Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy, “Bu şehirle ilgili bir şey yapacaksak birlikten güç doğuracağımızı biliyoruz. Biz birlikte olmalıyız, birlikte olmak zorundayız. Biz bir aradaysak güçlüyüz” dedi.

Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nuray Akçasoy ve Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru, ES TV’de canlı olarak yayınlanan Vaziyet programının konuğu oldu. ES TV Genel Yayın Yönetmeni Ali Baş ve Köşe Yazarımız Arif Anbar’ın sorularını yanıtlayan Akçasoy ile Kumru çarpıcı açıklamalarda bulundu.
GELECEĞİ PLANLAYALIM
Kentle ilgili yapılması gereken bir çok şey olduğunu vurgulayan Akçasoy, “Geleceğe dair yapmamız gerekenler var. Benim bir müddettir söylediğim gelecek Eskişehir’in 50 yılını nasıl planlayalım, bunu hem gazetecilerle hem şehrin ileri gelenleriyle, şehrin yöneticileriyle bir araya geldiğimiz zaman konuşuyoruz. Belki de artık bu dönemimizde önümüzdeki bu 5 yıl sürecinde bunları konuşma, planlama, acaba bizim çıkış noktamız ya da farklı alanlarda Eskişehir sanayisini mi daha çok güçlendirmek gerekir. Yoksa biz öğrenciye mi daha çok yatırım yapacağız? Ya da kentimiz bir açıdan yaşlı nüfusunu barındıran bir kent. Acaba yaşlılarımıza mı daha fazla yatırım yapmalıyız. Şimdi bütün bu başlıkların masa etrafında şehrin ileri gelenleri, yöneticileri, üniversiteleri, odaları ile birlikte tartışılması gereken konular diye düşünüyorum. Bunun içindeki en önemli ayrıntımız da havaalanımız konusunu devamlı olarak tartışıp gündeme koymamız gerektiğini düşünüyorum. Belki bunlar önümüzdeki 5 yılın bir Eskişehir Kent Konsey’inin vizyonunun içinde olması gereken konular” ifadelerini kullandı.
KENDİMİZİ ANLATMALIYIZ
Başkan Kumru ise aynı soruya şu yanıtı verdi: “Aslında şöyle bir şansımız var; Türkiye’de iyi kent konseyleriyiz. Yani kent konseyi 2009 öncesi biliyorsunuz kent konseyleri hep Eskişehir’de kavga yapılan, sadece genel kurullarda sivil toplum kuruluşları çağrılan, sonra da çalışma grupları ve meclisleri olmayan bir yapıydı. 2009 sonrası yönetmeliğimizin de değişikliği ile biz Kent Konseyi olarak daha özgür, daha özgün bir şekilde çalışmaya başladık. Tabi bizim şansımız Belediye Başkanlarının sivil demokrasiye sonuna kadar inanışları, vizyon sahibi olmaları.”
İŞ BİRLİĞİ YAPACAĞIZ
Eskişehir Lobisi ile ilgili düşüncelerini aktaran Akçasoy, “Birçok ile görevlerim nedeniyle gidiyorum. O illerde en kıskandığım şey illerin lobiciliği oluyor. Çok sağlam lobici iller kendi kentleri ile ilgili çözümleri Ankara’da daha kolay halledebiliyorlar. Bu da sağlam duruşlar, birliktelikler, yan yana durabilmelerden geçiyor. Bizde böyle zayıf bir taraf var. Ama ben bu 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra daha iyi şeyler olacağını düşünüyorum. İlk kez Eskişehir adına bu konuda daha iyimserim. Hatta biz birkaç ay önce Sanayi Odamızın yönetim kurulu ve Eskişehir Kent Konseyi Yürütme Kurulu bir yemekte bir araya geldik. Bu çok iyi bir birliktelik, buradan çok şey çıkacağını umut ediyorum. Biz bir temel attık. Hatta ortak projeler yapma kararı aldık. Şimdi bu geç kalmış ama olması gereken bir hareket. Ben devam edeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
BÜYÜK EKSİKLİK
Sadece Sanayi Odası ile değil şehrin tüm kurum ve kuruluşlarıyla iletişim halinde olunması gerektiğini vurgulayan Akçasoy, “Çünkü biz bu şehri birlikte yaşıyoruz. Bu şehirle ilgili bir şey yapacaksak birlikten güç doğuracağımızı biliyoruz. Bunun içine Valiliğin kurumları da dahil olmak üzere. Biz birlikte olmalıyız, birlikte olmak zorundayız. Başka da bir şansımız yok. Vali Beyler buraya belirli bir süre için geliyorlar, belirli bir süre sonra gidiyorlar. Bizler kalıcıyız. Bizler bu kente dair bir şey yapacak insanlarız. Bu kente dair yapacak insanları Vali Bey’in de bir araya getirme zorunluluğu var. Biz bir aradaysak güçlüyüz. Diğer kentlerde bunu görüyorum. Hakikaten büyük bir eksiklik hissediyorum” dedi.
BİR ARAYA GELMELİYİZ
Akçasoy, sözlerine şöyle devam etti: “Ben daha iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Biz yan yana güçlüyüz. Kömürlü termik santralde bir tek Adalet ve Kalkınma Partisi’nin milletvekillerini biz bir arada göremedik. Onun dışındaki hem sivil toplumuyla, hem odalarıyla, hem de siyasi partileriyle biz bir araya geldik. O yüzden gelmeliyiz.” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi