BİZ BİZE KALDIK

Videoyu Aç BİZ BİZE KALDIK
A
a

Havaların soğumasıyla birlikte vatandaşların bitki çaylarına yöneldiğini fakat işlerinde durgunluğun devam ettiğini söyleyen Aktar Burhan Öngül, “Öğrenci geliyordu, kafeteryalarda bitki çayları kullanıyordu. Şu anda öğrenci gelmediği için biz bize kaldık” dedi.

Covid-19 salgını vakalarının artış göstermesi ve havaların soğumasıyla birlikte bitkisel çözümler aramaya başlayan vatandaşlar aktarların kapısını çalmaya başladı. Vatandaşların hasta olmamak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için bitkisel ürünlere yöneldiğini ifade eden Aktar Burhan Öngül, “Bizlerde sihirli değnek yok. Sumak dediler, kekik dediler. İnsanlar şu an bir kurtuluş arayışında. Bitkilerden çare arıyorlar. Doktor değiliz tabi doktorlar daha iyi bilir. İnsanların bağışıklık sistemini güçlendirmesi gerekiyor. Bu da bol bol C ve D vitamini almaktan geçiyor şu an. Vitamini aldığınız zaman vücudunuz mikroba karşı daha dirençli olur. Propolis bağışıklık sistemini güçlendirmede çok etkili. Doğal bir antibiyotiktir bu” diye konuştu.

KIŞ ÇAYLARI SATILIYOR

Fiyatlarda geçen yıla göre çok artış olduğunu ifade eden Aktar Öngül, “Biz müşterilerimize öncelikle bilgi veriyoruz. Kış çayları şu an çok önemli. Evde yedikleri portakalın kabuğunu kurutup onu çay gibi demleyip içebilirler. Bu çok büyük bir vitamindir. En çok satılan şu an yaprak ve çiçek ıhlamur. Kış çaylarımız, ada çaylarımız, yeşil çaylarımız en çok sattığımız ürünler. Zencefil, zerdeçal yine ıhlamurla birlikte kaynatılıp içilirse çok büyük şifası var. Hem öksürüğü keser hem balgam söktürür, göğsü yumuşatır. En çok bunları satıyoruz. Fiyatlarda çok büyük artış var. Geçen seneyle bu sene arasında yüzde 100 fark var. Geçen sene 50 liraya aldığımız yaprak ıhlamuru şu anda 120 liraya alıyoruz kilosunu. Bunu köylüden alıyoruz. Çok büyük bir fark. Bu ürünün yetişmemesi, pandeminin etkisi sebebiyle yükseliyor. Bir denetleme zaten yok. 200 liraya satıyoruz yaprak ıhlamurun kilosunu. Mecburuz. Bunun da bizle alakası yok” şeklinde konuştu.

GÜNÜ KURTARIYORUZ

“Pandemiden dolayı işler artmadı” diyen Aktar Öngül, “Öğrenciler gelmedi. Eskişehir’de çok büyük boşluk, sıkıntı var. Üç beş tane küçük paralara sattığımız için günümüzü kurtarıyoruz. Ama geçen seneye baktığımızda benim şu an burada boş durmamam lazım. Geçen sene öyleydi. Öğrenci geliyordu, kafeteryalarda bitki çayları kullanıyordu, lokantalar alıyordu. Ama şu anda öğrenci gelmediği için sadece biz bize kaldık. Biz bize de kaldığımız için kendi aramızda alışverişlerimizi yapıyoruz. O da çok büyük bir şey değil” ifadelerini kullandı. MELTEM KARAKAŞ KAYA

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi