BİZ GÖREVİMİZİ YAPMIŞIZ

Videoyu Aç BİZ GÖREVİMİZİ YAPMIŞIZ
A
a

Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında afet riskli alanlarla ilgili konuşan Yılmaz Büyükerşen, “8 mahallenin ve ona bağlı olan Porsuk’taki Afet Riskli Bölge Projesi işe yaramaz hale getirildi. Bakanlık onaylayacak,  ben projeye ondan sonra kazma vuracağım. Süreç belli. Tek tesellim var. Biz görevimizi yapmışız” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Şubat ayı ilk meclis toplantısı Yılmaz Büyükerşen başkanlığında gerçekleştirildi.
Son günlerde ülkemizde üst üste yaşanan olumsuz olaylarda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan toplantıda 20 gündem maddesi görüşüldü. 9 ve 10’uncu gündem maddeleri oy birliği ile kabul edilirken, geriye kalan maddeler ilgili komisyonlara havale edildi.
ÖZCAN’DAN
SORU YAĞMURU
Gündem dışı söz alan AK Parti Meclis Üyesi Murat Özcan, Başkan Büyükerşen’e sorular yöneltti. Özcan, “Afet Riskli Alanların vatandaşların talebi üzerine mahkemeler aracılığıyla iptal edildiğini biliyoruz biz. Ama burada sizin açıklamalarından sonra bazı medya organlarında sanki bu bakanlık tarafından iptal edildiği gibi bir algı oluştu. Bunun iptal edilmesinde hükümetin bir katkısının olmadığını düşünüyoruz” diyerek Büyükerşen’den konuya açıklık getirmesini talep etti. Özcan, şöyle devam etti: “Porsuk 1 ve Porsuk 2’de Afet Riskli Alandaki dönüşüm şu an hangi aşamada? Gündoğdu Mahallesi’ndeki dönüşüm hangi aşamada? Şehrimizde deprem konusunda bir araştırma var mı? Riskli yapılar tespit edildi mi, herhangi bir çalışma oldu mu?”
BİZ GÖREVİMİZİ YAPMIŞIZ
Başkan Büyükerşen Afet Riskli Alanlarla ilgili makamlar arasında gerçekleşen süreci detaylıca aktardı. Büyükerşen, “Bizim 8 mahallenin ve ona bağlı olan Porsuk’taki Afet Riskli Bölge Projesi işe yaramaz hale getirildi. Çevre Bakanlığı onaylayacak,  ben projeye ondan sonra kazma vuracağım. Süreç belli. Biz bakanlar kurulu kararına gerek duyulmayan Porsuk Projesini dönüşüm projesi olarak meclisten oy birliğiyle geçirdik. Kısacası şimdi 8 mahalleyi kapsayan binalardaki vatandaşlarımızın oturdukları evler ortadadır. Durum bu. Bundan sonrası Allah’a kalmış bir şey. Tek tesellim var. Biz görevimizi yapmışız” ifadelerini kullandı. Porsuk 1 ve Porsuk 2 ile ilgili konuşan Büyükerşen, “Porsuk 1 ve Porsuk 2 ile ilgili hiç bir dava da açılmadı. O proje uygulanacak fakat onu kim yapacak? Onu oradaki mülk sahipleri müteahitlerle anlaşarak yapacak. Benim isteğim müteahhitlerle anlaşsınlar. O süreç devam ediyor” dedi.
KİM AK KİM KARA BELLİ
Deprem nedeniyle riskli bina stoklarını bildiklerini belirten Büyükerşen, “ Teknik Üniversite orada yaptığı araştırmalarla nerede ne var...  Herkes kendi binasına bakacak artık. Fakat tek tesellim var o da şu; 99 depreminden önce  yapılmış binalar bir soru işareti. Bazıları eski teknolojiyle yapıldığı için şüphe taşıyabilir. Bir şey de yapabilmemiz mümkün değil. Beton işiyle bina yapılması işini yasakladık. Mutlak suretle hazır beton kullanılmasını şartları getirdik. Sorumluluklar bizde değil. Sorumluluklar aynı tarihte hükümetin çıkardığı kanuna dayanarak yapı denetim firmaları kurdular.  Afet Riskli Bölge ne olur bilmiyorum. Ama belgelerle bunu göstermektedir bu mecliste alınan kararlar. Kimin suçu var, kim ak, kim kara, kim gri hepsi imzalarla birlikte var” diye konuştu.
DAHA NE YAPABİLİRDİM?
AK Parti Meclis Üyesi Orhan Durmuş’un ES TV’de yayınlanan Eskişehir’in Nabzı programındaki ifadelerini izlediğini belirten Büyükerşen, “Gördüğüm kadarıyla bilgi sahibi değilsin arkadaşım. Bunların cevabını vereyim de hiç olmazsa spekülasyon yapılmasına fırsat vermeyelim. Diyorsun ki, su meselesi ve Sakaryabaşı için hiç bir başvurusu olmadı belediyenin diyorsun” diyerek, bugüne dek konularla ilgili belgeleri tek tek Durmuş’a göstererek, okudu. “Ben daha ne yapabilirdim?” diyen Büyükerşen, “Bir daha bana sakın su yok Porsuk’ta bilmem ne, şu bu falan demeyin cevap veririm. Kamuoyuna da ilan ederim. Bunu unutmayın, aklınızdan çıkarmayın. Televizyona çıkıp oradan atması kolay” ifadelerini kullandı. Büyükerşen, “Gelin, ben siyasi farklılıkları gözetmiyorum, siz de gözetmeyin. Burada el birliğiyle bu işi yapalım” dedi. HM
 
1000
icon
dağ çiçekleri 10 Şubat 2020 23:06

Sayın hocam. Biat etmiş zevat sözlerinizden anlamazlar. Onlar yukardan gelen talimatlardan anlarlar.

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi