BİZDEN ALDIĞINI GERİ VERİYOR!

Videoyu Aç BİZDEN ALDIĞINI GERİ VERİYOR!
A
a

Odunpazarı Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci toplantısı Başkan Kazım Kurt başkanlığında gerçekleştirildi. Bütçe eleştirilerine yanıt veren Başkan Kurt, “İller Bankası paylarının bize gelmesini engellemeye hiç kimsenin gücü yetmez. Gelecektir. Bizden aldığını bize veriyor” dedi.

 

 

8 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda 3 ve 8’inci madde dışındaki tüm maddeler oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin 8’inci maddesinde 2021 mali yılı bütçesi görüşüldü. Bütçe oy çokluğuyla meclisten geçti.

GÜVENİLİR İMAJ

CHP’li meclis üyeleri adına konuşan Emre Genç, “Şuna takılıyorlar temsilcileriniz, basın yayın halkla ilişkileriniz çok bütçeniz. AKP iktidarındaki belediyeleri ya da ellerindeki belediyeleri Odunpazarı Belediyesi büyüklüğündeki olan belediyelerin temsil, ağırlama, basın yayın halkla ilişkiler bütçelerini ellerine alıp aynı şeffaflıkta eleştirmelerini bekleriz. Israrla bu planın bütçeleri bu şekilde, siz hiçbir şey yapamazsınız, mali tablo çok kötü gibi bir imaj sergiliyorlar. İşin özeti 360 milyon TL gider bütçemiz, 290 milyon gelir bütçemiz, 70 milyon da denkleştirme için iç borçlanmamız var. Buradaki iç borçlanma ilgili rakam tamamen teknik olarak bütçenin denkleştirilmesi ve bütçe hazırlıklarındaki teknik çalışma olduğu için Odunpazarı Belediyesi tarafından bu borç kullanılacaktır diye bir kural yok. Belki hiç kullanılmayacak. Bu şekilde bir değerlendirmenin yanlış olduğunu düşünüyorum. 2020 yılında bir önceki dönemde bu bütçedeki rakamların hayal ürünü olduğunu söylemişlerdi. Ama öyle bir dönem içerisine girdik ki 2020’de zaten bu bütçe tahmin, olabilir düşüncesiyle gidiyoruz. Ekonomik kriz zaten aldı başını gidiyor, pandemi var. Kimsenin tahmin edemediği, olağanüstü bir durumla karşı karşıyayız. Keşke şundan bahsetselerdi 2020 yılı içerisinde Odunpazarı, 50 milyona yakın borç ödenmiş. Borçlarımızı ödüyoruz ve güvenilebilir bir belediye imajı çiziyoruz” ifadelerini kullandı.

TAVSİYEMİZ VAR

AK Partili Murat Özcan, bütçeyi şu sözlerle eleştirdi: “İktidarda kim var bütçesinin ne kadar iyi olduğunu savunur. Muhalefette kim varsa da bütçenin ne kadar iyi bir bütçe olmadığını savunur. Gelirin düştüğü ama giderin düşmediği bir durum görüyorum. Bu sene 360 milyon bir giderin olduğu gözüküyor. Bu sene, önümüzdeki yıl içerisinde eksi 21 milyon bir ödeme ile karışılacak bir Odunpazarı Belediyemiz var. Dolayısıyla bunun çok da döndürülebilir bir bütçe olmadığını beyan etmemiz gerekiyor. 6 yıl içerisinde 1 milyon 400 bin gider oluşturmuş bir belediyenin karşılaşmış olduğu bir güçlüktür bu. Eğer bu 1 milyon 400 binlik harcamadan sadece yüzde 10’unu biz tasarruf etmiş olsaydık bugün 140 binlik bir tasarruf olurdu ki bu seneki açığımızı bile kapatabilirdik. Miras yiyen ama üretim yapmakta zorlanan bir evlat pozisyonuna düşüyoruz. Bu konuda ciddi çalışmalara ihtiyacımız var. Bir tavsiyemiz var. O da şudur ki; engelleniyoruz, kriz var, pandemi var bahanesiyle geçen yıl gitti. Bu yıl da hadi gitsin. Önümüzdeki yıl da gidecek gibi gözüküyor. 2023’te de seçim var bir sene sonra yatırım telaşına düşeceğiz. Seçimden sonra hangi belediye başkanı gelirse gelsin aynı şeyleri söyleyecek borçlardan dolayı. Odunpazarı Belediyesi’nin para basma makinesi olmadığı için yapabileceği şey kendi bütçesi içerisinde nasıl rantabl bir şekilde hareket etmesidir” şeklinde konuştu.

BÜYÜME İHTİMALİ YOK

Daha sonra eleştirileri yanıtlayan Başkan Kazım Kurt, “Bütçe tahmindir. Dolayısıyla tutar, tutmaz yıllardır yapılan değerlendirmelerde yüzde 80’in altına düşmemiş. Pek çok ekonomi paketi açıklandı, pek çok program ortaya kondu. Gerçekçi yaklaşmak lazım. Türkiye’nin bugünkü şartlarla yüzde 7 falan büyüme ihtimali yok. Odunpazarı Belediyesi gerçekçi bakmaktadır olaylara. İller Bankası paylarının bize gelmesini engellemeye hiç kimsenin gücü yetmez. Gelecektir. Bu kimsenin mirasından pay edip bize verdiği bir şey değil. Bizden aldığını bize veriyor. Eskişehirlilerden topladığı verginin bir kısmını bize geri veriyor. Türkiye Cumhuriyeti bütçesinin yüzde 90’ını merkezi hükümet yönetiyor. Geri kalan yüzde 10’unu ancak belediyeler yönetiyor. Dolayısıyla biz şu kadar iş yaptık büyükşehrin bütçesinden çok, yapacaksınız. Bu vergileri onun için topladınız” dedi.

BORÇ BULAN BAŞARILI

“Biz 2020’de borç ödeyeceğiz demiştik ve yerine getirdik” ifadelerini kullanan Kurt, “Çok borçlandınız, sanki Odunpazarı Belediyesi’nin neredeyse 5 katı borçlanmışız gibi bir algı yaratmaya çalışıyorsunuz. Siz 1 milyar 400 bin liradan bahsediyorsunuz filan. Odunpazarı Belediyesi en çok borçlanmayı 2013 yılında yapmış. Biz de 2017’de en çok borçlanma yapmışız. Borçlanma yerel yönetimler için bir kaynak yaratma modeli haline gelmiştir. Artık borç bulabilen belediye başkanı başarılıdır. Şu anda bizim 2021 yılı için ön gördüğümüz harcamaların zorunlu olanı 386 milyon. Bu da biz 360 milyon liralık bütçe ayırıyoruz. Gelirimiz o kadar olur mu mümkün değil. Çünkü Türkiye’de ekonomik anlamda bir yapısal bozukluk var. Bu nedenle devletin bütçesinin düzelme imkanı yok” şeklinde konuştu.

HAYAL KURMUYORUZ

Önceliklerini anlatan Kurt, “Biz ne yapacağız? Bir çalışanlarımızın ücretlerini günü gününe ödeyeceğiz. İki zorunlu hizmetlerimizi aksatmayacağız. Üç ciddi anlamda bir halk market hizmetini sürdüreceğiz. Aşevi 24 saat açık. Gıda yardımını yapacağız ve şu anda çocuklarımızın en büyük ihtiyacı olan eğitim yardımını yapacağız. Gerisi hiç kimse kusura bakmasın. Hayal kurmuyoruz yani yüzme havuzu beklemesin kimse benden 2021 yılında. Önceliklerimizi buraya döndürdük. Bize asla israf ediyorsunuz deme şansınız yoktur” dedi. HM

Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi