Böyle Dilenme Yöntemi Görülmedi

Videoyu Aç Böyle Dilenme Yöntemi Görülmedi
A
a

Afyonkarahisar’In İhsaniye İlçesinde Yurt Genelinde Olduğu Gibi Düğün Yasaklarının Kalkması İle Eski Gelenek Ve Görenekler De Yaşatılmaya Başlandı. İlçede Yapılan Bir Düğünde 'Dilenme' Denilen Adette Düğün Sahipleri Ellerine Aldıkları Tencere Ve Tavaları Çalıp Komşularının Evlerine Maniler Söyleyerek Gidip Hediyeleri Kabul Etti.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesinde yurt genelinde olduğu gibi düğün yasaklarının kalkması ile eski gelenek ve görenekler de yaşatılmaya başlandı. İlçede yapılan bir düğünde ’dilenme’ denilen adette düğün sahipleri ellerine aldıkları tencere ve tavaları çalıp komşularının evlerine maniler söyleyerek gidip hediyeleri kabul etti.
Covid-19 salgını sebebiyle yasaklanan düğünlerin normalleşmeyle süreci ile serbest bırakılmasıyla
düğünler gerçekleştirilmeye başlandı. Bu kapsamda da düğünlerde özlenen eski adetler de tekrar yaşatılmaya başlandı. İhsaniye ilçesinde Faruk Özaşkın’ın sünnet düğününde düğün sahipleri gece saatlerinde kapı kapı dolaşarak maniler söyleyip, komşuları ziyaret etti. Ziyaret edilen komşularda kapılarına gelen düğün sahiplerine çam sakızı çoban armağanı gönüllerinden ne koparsa destek oldu.

“Bu adetlerimiz atalarımızdan gelen bir gelenek”
Sünnet çocuğunun babası Okan Özaşkın gelenek ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bu adetlerimiz atalarımızdan bize geçmişten gelen bir gelenek. Böyle komşularımızın hatırlarını alıyoruz topluca gidiyoruz oyunlar oynanıyor. Ev sahibinin gönlünden ne koparsa ya para veriyor ya çerez veriyor, bizde bu şekilde hatırlarını gönüllerini alıyoruz" dedi.
Sünnet çocuğu Faruk Özaşkın’ın annesi Sultan Özaşkın da, “Komşularımızla birlikte adet ve geleneklerimizi devam ettiriyoruz. Maniler atıyoruz onlarda gönlünden ne koparsa onları veriyor. Biz de gelecek nesillerimize bu adetlerimizi sürdürmelerini tavsiye ediyoruz” diye konuştu.
Kaynak : Afyon Haberleri
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi