Bu böyle gitmez!

Videoyu Aç Bu böyle gitmez!
A
a

DİSK Bölge Temsilciler Kurulu Toplantısı nedeniyle Eskişehir’e gelen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Biz diyoruz ki; hayat pahalı, emek ucuz, bu böyle gitmez” ifadelerini kullandı. Çerkezoğlu ve DİSK’e bağlı sendika üyeleri basın açıklamasının ardından vatandaşlara bildiri dağıttı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
DİSK Bölge Temsilciler Kurulu Toplantısı, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Seyit Aslan’ın katılımıyla Özdilek Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantının ardından basın açıklaması yapan Başkan Çerkezoğlu, “Bölge temsilciler kurulu toplantımızı yaptık. Özellikle Kütahya, Bilecik ve Eskişehir’den gelen DİSK’e bağlı sendikaların temsilcileriyle süreci değerlendirdik. Bütün dünya ve Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Pandemiyle birlikte Türkiye’de ekonomik kriz daha da ağırlaştı. 2021 yılı sonundaki döviz kurundaki artış, arkasından 2022 yılı başı itibariyle enflasyondaki durdurulamayan yükselme, hayat pahalılığı, her birimizin ücretinin alım gücünün giderek daha fazla gerilediği bir dönemi yaşıyoruz. Yaşadığımız bu tablo kendiliğinden ortaya çıkmış, tesadüfi bir tablo değil. Ya da ülkeyi yöneten iktidarın iş bilmezliğinden, beceriksizliğinden kaynaklanan bir durum da değil. Nedeni 20 yıldır ülkeyi yöneten Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarlarının onların politikalarının bir sonucu. Yani bilinçli tercihlerin Türkiye’ye getirdiği durum bu” dedi.
ASGARİ ÜCRET GÜNCELLENMELİ
Politikaların değişmesi gerektiğini söyleyen Çerkezoğlu, “Biz diyoruz ki; hayat pahalı, emek ucuz, bu böyle gitmez. Bu politikaların değişmesi lazım. Emekten yana, halktan yana, bu ülkenin tüm değerlerini üretenlerin işçilerin, emekçilerin, insanca yaşayacağı bir sisteme ihtiyaç var” şeklinde konuştu. DİSK olarak 5 acil talepleri olduğunu belirten Çerkezoğlu,“Birincisi yapılan bu zamların mutlaka geri alınması ve faturalar üzerindeki verginin kaldırılması lazımdır. İkincisi biz asgari ücret tespit komisyonunun hemen toplanarak yılsonunu beklemeden yani bu asgari ücretle 2022 yılının sonuna kadar bu ülkenin işçisinin emekçisinin geçinmesi hayatını sürdürebilmesi mümkün değil, asgari ücret güncellenmeli. Şu an asgari ücret daha yılın ikinci ayında açlık sınırının altında. En düşük emekli aylığı da en azından asgari ücret seviyesine yükseltilmelidir. Yine ücretler üzerindeki vergi yükü azaltılmalıdır. Bütün güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli.Türkiye’de her şey sendikalaşmanın önünde engeldir, sendikalaşmanın önündeki engellerin kaldırılması, grev hakkının toplu sözleşme hakkının kullanımının önündeki engeller kaldırılmalıdır diyoruz. Önümüz 1 Mayıs, 1 Mayıs’ta Türkiye işçi sınıfı uluslararası birlik mücadele ve dayanışma gününde bu taleplerle, demokrasi, adalet, barış ve kardeşlik talebiyle DİSK Türkiye’nin her tarafında alanlarda olacak” ifadelerini kullandı.
Açıklamanın ardından DİSK’e bağlı sendika üyeleri İsmet İnönü-1 Caddesi’nde vatandaşlara bildiri dağıttı.


 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir