BU GİDİŞLE KAPATIRIZ!

Videoyu Aç BU GİDİŞLE KAPATIRIZ!
A
a

Lokanta, restoran ve kafelere getirilen gel al ve paket servis uygulaması hakkında konuşan işletme sahipleri, uygulama devam ederse dükkanlarını kapatmayı düşündüklerini söyledi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Covid-19 salgınının önlenmesi adına geçtiğimiz hafta yeni kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamalar kapsamında lokanta, restoran ve kafeler sadece gel al ve paket servis şeklinde çalışmaya başladı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız işletmeciler, işerinde düzde 80’e yakın bir düşüş olduğunu belirterek, önümüzdeki günlerde dükkânlarını açmamayı düşündüklerini ifade etti. 
ARİF NACAK
“İşlerimiz üçte bir şu anda. Yarısından fazlası kesildi. İnsanlar geliyor oturabilir miyim diye soruyor. Maalesef dediğimiz zaman alacağı paketi de almıyor. Çünkü içerde yiyemiyor, dışarıda yiyemiyor. Evinde yese zaten evinde yapacak. O yüzden baya düştü işler. Açıkçası müşteriyi toparlamaya çalışıyoruz. Şu anda cirolarımızla kendimizi döndürdüğümüzü söylemek yalan olur. Bu şekilde işler artmazsa zaten biz de burayı kapatacağız. Burada 20 kişiyle çalışıyorduk. Şimdi 2 kişiyle çalışıyoruz. Çalışan insanlar ne olacak? Devletin desteği olacak mı? Kısıtlamalar devam etsin ama işletmeler açılsın, denetimler artsın. Kurallara uymayanlara ceza verilsin.”
YELİZ AK ORUÇ
“İşlerimizde çok düşüş oldu. Herkes evinde kahvaltı yapıp geliyor, çok fazla bizde iş olmuyor. Bana burada iki masa bile verseler sosyal mesafeli daha iyi olabilirdi. Bu şekilde açık olmamızın bir anlamı yok. Hiçbir şeyi karşılamıyor çünkü. AVM personeli geliyordu bize. Zaten bu insanlar orada birlikte çalışıyorlar. Çok da caydırıcı bir kısıtlama değil. Ya tamamen kapansın ya da bizi de düşünerek hareket edilsin istiyoruz.  Paket servisi, ya da al götür bizi kurtarmıyor. Tatmin edici bir şey olmuyor. Burada elektrik, doğalgaz, su faturalarımız geliyor, eleman gideri var. Dükkân boş, felç her şey. Yüzde 20, yüzde 30 kapasite ile çalışıyoruz. Ben haftaya açmamayı düşünüyorum. ”
TANER ERİNÇ
“Piyasada zaten güncel bir kriz mevcuttu pandemiyle beraber bu kriz artmaya başladı. Paket servisiyle de işlerimiz hayli düştü. Personelimiz bile yedi, sekiz kişi azaldı. İşsizlik de arttı. İş de yok gördüğünüz gibi boş. Sağlık için önemli ama esnafın da biraz düşünülmesi gerekiyor. Yüzde 80 oranında yok şu an işler. 12 kişi çalışıyorduk dükkânda. Şu anda 2 kişiyle dükkânı götürüyoruz. Paket servis kurtarmıyor. Allah sonumuzu hayretsin. Kışı geçtik, yarını göremiyoruz. Faturalar gelecek. Kira ödemeleri var. Kışla beraber daha da zor duruma düşeceğiz. Esnafa bir kira desteği verilenilir. Çalışanlar da işsiz kaldı bu süreçte. Onlara da destek verilebilir. Borçlarına erteleme yapılabilir.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi