BU VİCDANİ SORUMLULUK

Videoyu Aç BU VİCDANİ SORUMLULUK
A
a

Covid-19’un artış gösterdiği iller arasında Eskişehir’in de olması vatandaşları tedirgin etmeye başladı. Kurallara uymanın vicdani bir sorumluluk olduğunu söyleyen vatandaşlar, “Tedirgin oluyoruz herkes gibi. İnsanlar işi biraz hafife aldı. Bu yüzden vakalar artmaya başladı” dedi.


Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eskişehir’in de aralarında bulunduğu toplam sekiz ilde vaka sayılarının artışa geçtiğini açıkladı. Açıklamanın ardından birçok vatandaş tedirginlik yaşamaya başladı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız vatandaşlardan Engin Sucu, “İnsanların dikkatli olması gerekiyor. Sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uyması gerekiyor. Gerekirse evde kendini tecrit etmesi gerekiyor. Herkes kurallara uyarsa bu hastalığı yeneriz” diye konuştu.
HANDAN ÇORUH
“Hiç tedirginlik yaşamıyorum. Ankara için de aynısını dediler. Sonra da azaldı dediler. Burası öğrenci şehri olduğu için herhalde öğrencilerin gelmesini engellemek için vaka sayıları arttı diyorlar. Ben maskemi takıyorum, mesafemi koruyorum. Zaten dikkat diyorduk o yüzden çok değişen bir şey olmadı bizim için. Eğlence yerlerinde herkes içe içe. Böyle olursa artar tabi. Maskesini koluna, çenesine takan insanlar var hala.”
OKAN CEYLAN
“Tedirgin oluyoruz. Sakarya’da yaşıyorum ama Eskişehirliyim. Babamın yanına geldik. Dikkat etmeye çalışıyoruz maske ve hijyene. Ama insanların dikkat etmediğini görüyoruz. O daha bir tedirgin ediyor. 3.5 yaşında çocuğum var. İstediğim gibi gezdiremiyorum. Eskişehirliler, Sakarya’ya göre daha tedbirli. Aylar sonra çıktık dışarı. O da işimiz var diye merkezi bir yere geldik. Kolay kolay çıkmıyoruz, kalabalık yerlere girmiyoruz.”
MELEK EKİCİLER
“Çok tedirgin oluyoruz. Mümkün olabildiğince kalabalığa girmemeye gayret ediyoruz. Herkesin de buna özen göstermesini istiyorum. Bu çok ciddi vicdan sorumluluğudur. Zaten baştan beri sosyal ilişkilerimiz bayağı kısıtlandı. Bir ara biraz esneme olmuştu. Ama son 20 gündür daha daha dikkat etmeye çalışıyoruz. Maskeler bazen kollarda, çenelerde. Hijyene dikkat edilmezse daha da artar vaka sayıları. Önlem alınması lazım.”
ENGİN SUCU
“İnsanların dikkatli olması gerekiyor. Sosyal mesafe, maske, hijyen kurallarına uyması gerekiyor. Gerekirse evde kendini tecrit etmesi gerekiyor. Herkes kurallara uyarsa bu hastalığı yeneriz. Artış sebebiyle herkesin sosyal hayatında değişiklikler oldu mutlaka. Evden pek çıkmamaya çalışıyorum zorunlu ihtiyaçlarım olmadığı sürece. Sosyal mesafeye ve maskeye uyuyorum. Birçok insan kurallara uymuyor. Bu şekilde giderse vakalar da artar.”
TURGUT ÖZDEMİR
“Tedirgin oluyoruz herkes gibi. İnsanlar işi biraz hafife aldı. Bu yüzden vakalar artmaya başladı. Çarşıda, pazarda çok da dikkat edilmiyor halkımız tarafından. O kadar uyarılara rağmen yine de belli bir kesim hafife alıyor işi. Elimizden geldiğince kalabalık ortamlara girmemeye çalışıyoruz, temizliğe, maskeye dikkat ediyoruz. Tedirginiz. Yaşım gereğiyle de tedirgin oluyorum. Baştan beri ne gerekiyorsa onu yapıyorum. En başından beri dikkatliyim.” MELTEM KARAKAŞ KAYA
 

 
 
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon
eskişehirli 24 Ekim 2020 18:11

ev sahipleri ve esnaf ne diyor ki buna daha universiteler açılsın mııııııııııı

0 0 Cevap Yaz
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi