BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN

Videoyu Aç BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN
A
a

Bilecik Valiliği’nin aldığı karar ile Söğüt ilçesinde, mescit ve Kur’an kursu açılması için çevrede bulunan 70 yıllık ağaçların yerlerinden sökülerek başka bir alana nakledilmesine doğaseverler tepki gösterdi.


Bilecik’in Söğüt İlçesinde Ertuğrul Gazi Türbesi’nin yanında bulunan yaklaşık 70 yıllık 50 ağacın Darülkurra ve Camii projesi kapsamında yerinden sökülerek başka bir alana nakledilmesine karar verildi. Ağaçların sökülecek olmasına tepki gösteren CHP Söğüt İlçe Başkanı Yusuf Sert ve bir grup doğasever bölgeye giderek projenin durdurulması çağrısında bulundu.
KARŞI DEĞİLİZ
Bu projenin 2016 yılında Söğüt halkının ve bölgede yaşayanların haberi olmadan gerçekleştirilen bir proje olduğunu belirten CHP İlçe Başkanı Sert, “Pandemi sürecinde nefes almanın daha da önem kazandığı bugünlerde bizler için tek nefes alma yeri olan, bin bir emek ve zahmet ile yapılan ve nesiller boyu sürüp geleceğimize aktarabileceğimiz bu yeşil alanın betonlaştırılmasını istemiyoruz” dedi. Yapılacak olan Darülkurra ve cami projesine karşı olmadıklarını vurgulayan Sert, “Bu projenin ağaçlar taşınmayarak daha uygun bir alana yapılmasını arzu ediyoruz. Ağaçlar yerinden oynamasın, yeşil elimizde kalsın” ifadelerinde bulundu. İlgili bölgenin 100 metre ilerisinde bulunan ve şu an mescit olarak kullanımda olan eski müze alanının değerlendirilmesinin daha uygun olduğunu söyleyen Sert, “Buradan yetkililere sesleniyoruz! Yazıktır, günahtır gelin bu yanlıştan vazgeçin!” çağrısında bulundu.
NAKLEDİLEMEZ
TEMA Vakfı Söğüt İlçe Temsilcisi İbrahim Aydın da, “Buradaki 60-70 yıllık ağaçların sökülüp nakledileceği söyleniyor. Ağaçlar 5 yaşını geçtikten sonra nakledilemez. Eğer bir proje gerçekleştirilecekse 50 metre ötede mescit var. O alanda ağaç katliamına gerek kalmadan istenilen proje gerçekleştirilebilir” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi