BU YARDIMLAR BİZİ KOMADAN ÇIKARAMAZ!

Videoyu Aç BU YARDIMLAR BİZİ KOMADAN ÇIKARAMAZ!
A
a

Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan esnafa destek paketini değerlendirdi. Çoban, “Odamıza bağlı üyelerimiz şu anda komada. Yoğun bakımda yani. Açıklanan yardım bizi komadan çıkaramaz” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamış olduğu destekleme paketinden gelecek olan kira yardımlarının ve desteklerin kendilerini komadan çıkaramayacağını kaydeden Başkan Çoban, “Odamıza bağlı üyelerimiz şu anda komada. Yoğun bakımda yani. Açıklanan yardım bizi komadan çıkaramaz. Destekleme paketi daha açıklanmadı, Cumhurbaşkanımız söyledi ama içeriği yok. Tereddütteyiz. Basit usuller karıştırıldı, kapalı esnaflar karıştırıldı. Kahvecinin adı hiç geçmedi” dedi.
BU RAKAMLAR KURTARMAZ
Kendilerinin federasyonla devamlı çalışmalar yaptığını kaydeden Çoban, “Bilgiler alıyoruz. 9 aylık bir süreçte en çok mağdur olan, evine ekmek götüremeyen, üzülen, kapanan esnafların başındayız. Biz mağdur olanların baş aktörüyüz. Ama açıklanan bu pakette ismimiz geçmedi, üzülüyoruz. Geçse bile, dedikleri yardım yapılsa bile bir yangının içerisindeyiz. Yangına bir bardak su atmaya benzer. Bizim esnaflarımızı ayağa dikmez. Açıklanan paket moraldir. Biraz daha bu moralle ayakta kalmaya çalışırız. Yoksa 750 kira maalesef bizi mutlu etmez. Zaten bizim esnafımızın çok azı basit usule giriyor. O nedenle kira desteğinden de çok faydalanamayacağız. Odamıza bağlı bini gecik üye var. Yüzde 10’nunun altındadır bu rakamda kira veren. Bu sadece yarım elma gönül almadır. Bu rakamlar bizi bu süreçte kurtaramaz. Farklı ve kapsamlı paketler bekliyoruz” diye konuştu.
DEVLET YANIMIZDA OLMALI
Sokaklara çıkacak hallerinin olmadığını elbette hükümet yetkililerini destekleyeceğini dile getiren Çoban, “Şuna da üzülüyorum. Odamıza bağlı kahveci esnafı, internet kafeler, çay ocakları, sanatçılar ve spor ve düğün salonları var. Var da var. Böyle bir camiayı dile getirmemek bizde üzüntü yaratıyor. 40 yılı aşkındır kahvecilik yapıyorum. 40 yıldır vergimi veriyorum. Bir süreç yaşıyoruz. Devletimizin olanakları dahilinde bizim yanımızda olması gerekli” ifadelerini kullandı. Çoban, önceki dönem verilen 25 bin lira krediden de çoğu esnafın yararlanamadığını bu nedenle de büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi. ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi