Bu zamlarla üretemeyiz!

Videoyu Aç Bu zamlarla üretemeyiz!
A
a

Çiftçinin girdi maliyetlerine gelen zamlar ve kuraklık nedeniyle üretime darbe vurulduğunu söyleyen Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, “Gübrede bize destek verilmeli. Üretici 20 kilo gübre atması gerekirsen 10 kilo gübre attı. Bu üretimi etkileyecek. Tarlamdaki elektriğe destek istiyorum. Yüzde 50 zamla bu üretimi yapamam” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan, çiftçinin girdi maliyetlerine gelen zamlar ve kuraklık nedeniyle zor günler geçirdiğini söyledi. Özellikle gübre, yem, mazot ve elektriğe arka arkaya gelen zamların üretimi azaltacağına dikkat çeken Buluşan, çiftçinin geçmiş yıllara göre toprağına daha az gübre attığını, bunun da üretimde verimi düşüreceğini kaydetti. Buluşan, üreticiye ürün bazında değil gelen zamlar bazında destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

KURAKLIK DA ZARAR VERDİ

Kuraklığın da üretimi etkilediğini belirten Buluşan, “2021 yılının sıkıntılarıyla özellikle kuraklık sıkıntısıyla verim düşüklüğü gerçekleşti. Bu nedenle 2022 yılının ekimleri, fiyatların yükselmesi, toprak altı gübrenin çok pahalanması nedeniyle üreticilerimiz özellikle hububat ekimlerinde gübre kısıtlamasına gitti. Hiç atamayan dahi oldu. Burada hükümet tarafından üreticinin toprak altı gübresine veya üretime daha fazla destek vermesi lazım. Destek var ama kuvvetli gelen zamlar üreticimizin ekimini durdurdu. Bu nedenle 2022 yılına girdik ve çok büyük bir kuraklık devam ediyor, yağışlar yok. Çimlenmemiz çok güzel ama bu yeterli değil. Perşembe gün ki hava gibi 10, 15 gün bu şekilde sıcak gitsin, bu da bir kuraklıktır. Yağış yok, toprak altında su yok” diye konuştu.

“ÜRETİME DARBE VURACAK”

Üreticinin mevcut zamlarla tarlasını ekme şansının kalmadığına dikkat çeken Buluşan, “Bizim için kuraklığın yanında en büyük sıkıntı elektriğe gelen yüzde 50 gibi bir zam. Bu tarladaki su için çok olumsuz bir etkidir. Bu üretimi çok büyük etkileyecek. Bu nedenle sulamada veya üretimde destekler farklı yapılmalı. Ürün bazında yapılan destekleri artık gelen zamlar bazında yapmamız gerekir. Bu sistemde üreticimiz ürününü sulayamaz. Gübrede bize destek verilmeli.Özellikle yüzde 50 gibi bir destek verilmeli. Üretici 20 kilo gübre atması gerekirsen 10 kilo gübre attı. Bu da üretimi etkileyecek. Üretime darbe vuracak. Ben evimdeki elektriğe destek istemiyorum ama tarlamdaki elektriğe destek istiyorum. Çünkü üretmek zorundayım. Ki yüzde 50 zamla bu üretimi yapamam” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir