Bürokrasi Müdahale Etti

Videoyu Aç Bürokrasi Müdahale Etti
A
a

19 Haziran Cumartesi günü gerçekleşen İLKSAN seçimleri hakkında değerlendirme yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan, “Seçimlere bürokrasinin bu kadar müdahale etmesi Eğitim Sen açısından manidar olarak değerlendirildi. Bunu en kısa zamanda yetkili arkadaşlarla konuşacağız” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Eğitim Sen Eskişehir Şube Başkanı Faik Alkan, 19 Haziran cumartesi günü gerçekleşen İLKSAN seçimleri hakkında konuştu. Seçimlere katılımın yüzde 45’lerde kaldığına dikkat çeken Alkan, sürece bürokrasinin müdahalesinin fazla olduğunu belirtti. Seçimlere katılımın düşük olmasının düşündürücü olduğunu söyleyen Alkan, “En başta Eskişehir’de aslında katılımın yüksek olmadığı yüzde 40’larda, 45’lerde kalan bir İLKSAN seçimi yaşadık. Bu aslında düşündürücüydü. Çünkü biz en başından beri İLKSAN seçimleri ile ilgili Eğitim Sen olarak şunu söyledik: Sandığa sahip çıkın. Sandığa sahip çıkmak çok önemliydi. İLJSAN yolsuzluklarıyla anılan ve aynı zamanda maaş ve araba saltanatının hüküm sürdüğü bir yer olmaya başladı. Bizce bir dayanışma sandığında üyelerin süreci değiştirmesi gerekiyordu. Fakat görülen o ki irade bu yönde olmadı. Biz Eskişehir Eğitim Sen olarak ilk günden beri şunu söyledik: Şeffaf seçim istiyoruz dedik. Maalesef bunu da göremedik. Çünkü gerek ilçe milli eğitim müdürleri gerekse okul müdürleri hem okul gruplarından hem de attıkları mesajlarla öğretmenler üzerinde ciddi bir baskı uyguladılar. Tabi karşılığının ne olduğu tartışılabilir Eskişehir’de. Ama gördüğümüz bu şeffaf olmayan ve aynı zamanda çok tartışmalı bir İLKSAN seçimi olarak karşımıza çıktı” diye konuştu.
İLKSAN’DA KADININ ADI YOK
İLKSAN’ da bazı şeylerin değişmesi gerektiğini vurgulayan Alkan, “Biz bu konuda ilk söylediğimiz şeylerin arkasındayız. Onun dışında tabi ki şunları söylemek gerekiyor Eskişehir açısından. Baktığımız zaman evet şu an Eğitim Bir Sen’inağırlıklı olarak seçimleri aldığını görüyoruz ama sandık iradesi şunu demedi: Ben gerçekten bu işi değiştirmek istiyorum. İLKSAN’da farklı bir süreç başlatmak istiyorum demedi. Çünkü Türkiye geneli ile beraber düşünmemiz lazım bu süreci. Türkiye genelinde baktığımız zaman hala Türk Eğitim Sen adaylarının daha ağırlıklı seçimleri kazandığını görüyoruz. Biz Eğitim Sen olarak okullarda hep gerçeği anlattık. Hep vurguladığımız şuydu bizim: Bir, kadının adı yok dedik bu sandıkta, ki yüzde 54’ü kadındır bu sandığın üyelerinin. İki, ciddi bir maş saltanı var dedik. İLKSAN Genel Müdürü 7 asgari ücretlinin brüt maaşından fazla maaş alıyor dedik. Bakanlık gölgesi hala devam ediyor. Bu nasıl değişecek? Bunları süreç içerisinde izleyeceğiz. Bu sürece bürokrasinin bu kadar müdahale etmesi Eğitim Sen açısından manidar olarak değerlendirildi. Bunu en kısa zamanda yetkili arkadaşlarla konuşacağız” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ KAYA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi