BÜYÜK VEFASIZLIK

Videoyu Aç BÜYÜK  VEFASIZLIK
A
a

SGK tarafından yayımlanan özel bir genelgeyle Covid-19’un “iş kazası” statüsünden çıkarılmasına hemşirelerle birlikte tepki gösteren CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Covid-19 bütün çalışanlar için iş kazası, sağlıkçılar için de meslek hastalığı olarak tanımlamalı” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) 7 Mayıs’ta yayınladığı özel bir genelgeyle Covid-19, iş kazası statüsünden çıkarıldı. Artık salgın nedeniyle Covid 19 hastası olan çalışanlar iş kazası statüsünden yararlanamayacak. CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Ebeler ve Hemşireler Günü’nde Eskişehir’de sağlık çalışanları ile genelgeye tepki gösterdi. Çakırözer, Covid-19’un sigortalı tüm çalışanlar için “iş kazası” sağlık çalışanları için de “meslek hastalığı” olarak sayılması gerektiğini belirterek, mağduriyetlerin giderilmesini istedi. Konuyu TBMM gündemine de taşıyan Çakırözer, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi verdi.
MANTIK DIŞI
Çakırözer, “İş yerlerinde salgına yakalananlar, ‘iş kazası’ olarak kayıt altına alınmalıydı. Bu yapılan doğru bir yaklaşım değil, sigorta haklarını geri götürücü bir tutumdur. Genelge ile özellikle sağlık sektöründe çalışanlar, kargo ve taşımacılık sektöründe çalışanlar, kuryeler, market çalışanları yani yoğun hastalık riski altında çalışanlar görmezden gelinmiştir. İş yerinde çalışırken koruyucu ekipman ve yeterli iş güvenliği önlemleri alınmadığı için salgına maruz kalan çalışanlar, haklarını alamayacak. Covid-19 birçok ülkedeki sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak değerlendirildiği bir ortamda bu tutum mantık dışıdır, kamu vicdanı açısından düzeltilmelidir” diye konuştu.
EMEKÇİ YOK SAYILDI
Nisan ayında hayatını kaybeden işçilerin yüzde 47’sinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Çakırözer, “Salgın süresince binlerce emekçimiz çalıştırılmaya devam etti.  İSİG verilerine göre; Nisan ayında en az 103 işçi, koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Başta sağlık emekçilerimiz olmak üzere salgında çalışmaya devam eden on binlerce emekçimiz Covid-19’un  meslek hastalığı, iş kazası kapsamına alınmasını beklerken, SGK’nın yayınladığı bu genelge kabul edilemez. Devlet bu genelge ile salgın döneminde çalıştırılan insanları ve onların mağduriyetlerini görmezden gelmiştir” dedi.
BAKAN’A SORDU
Aile, Çalışma ve sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer, şu soruları sordu: “11 Mart itibariyle Covid-19 teşhisi konulan SGK’ye kayıtlı çalışan sayısı kaçtır? SGK genelgesine yani 7 Mayıs 2020 tarihine karşın Covid-19 nedeniyle sağlık kuruluşuna başvuran ve ‘iş kazası’ veya ‘meslek hastalığı’ olarak kayıt edilen çalışan sayısı kaçtır? SGK genelgesine kadar Covid-19 teşhisi nedeniyle ‘iş kazası’ veya ‘meslek hastalığı’ olarak kayıt altına alınan vatandaşlarımızdan Kanun’da belirtilen haklardan herhangi birinden yararlanan sigortalı çalışan var mıdır? Varsa Kanun’daki hangi haklardan yararlanmışlardır, sayıları kaçtır? Sağlanan haklar kapsamında yapılan ödeme tutarları toplamı nedir?” HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi