London Live Eskişehir 2022 Kurban Bayramı

Çaresizlik içindeyiz!

Videoyu Aç Çaresizlik içindeyiz!
A
a

Eskişehirspor’da Başkan Mehmet Şimşek ve Yönetim Kurulu Üyeleri dün Vali Hanefi Demirkol Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi. Cuma günü yapılması planlanan Olağan Mali Genel Kurul ve Olağanüstü Seçimli Genel Kurul öncesi kulübün son durumu anlatıldı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Başkan Mehmet Şimşek, “Biz kulübümüzü çok seviyoruz. Ne yapacağımızı bilememenin çaresizliği içerisindeyiz. Şehirde acayip bir sahipsizlik ve umursamazlık var. Kulübün düzelmesini istiyoruz. Hiç kimse yardım etmiyor. Şehir içinde neden ilgi alaka yok anlamadık” dedi.
Camiadan özür diledi
“Liste yapmak isteyen, kulübü kurtarmak isteyen varsa hiçbir şey gizli kapaklı kalmasın diye böyle bir toplantı yapmak istedik” diyerek sözlerine başlayan Şimşek şunları söyledi, “Takım küme düştü. Biz takımı küme düşüren bir yönetim olarak taraftarımızdan özür dileriz. Başaramadık, beceremedik. Ama inanın elimizden geleni yapmaya çalıştık.
Kimseye duyurmadan çözdük
İlk göreve geldiğimizde futbol takımımız dahi yoktu. Kamp yapmalarını sağladık. Altyapı transfer yasağını kaldırdık. FIFA dosyalarını çözdük. -6 puan silme cezaları geldi. Kimseye duyurmadan çözdük. Spor Toto’da yıllardır alınamayan paramız vardı. Onu çözdük. FIFA’dan yargılama ücretleri geldi. 2,5 Milyon TL civarı. Ödemezseniz -3, -6 veya küme düşürme cezası uygulatacağız şeklinde bir yazıyla karşılaştık. İnanın şok olduk. Bunu kulübümüzden para çıkmadan hallettik.
 Şehirde sponsor bulamadık
Bu sene yönetimsel olarak çok zor geçti. Büyük borçlar içinde olan kulübü yönetmek çok zor. Sponsor ve para bulmaya çalıştık. Şehirde sponsor bulamadık. Bulduklarımızın yüzde 90’u şehir dışıydı. Hiç beklemediğimiz insanlar ve kurumlar destekler verdi. Mali Genel Kurulda bunları açıklarız. Şehir dışında Eskişehirspor’un adı çok büyük. Şehir içinde neden ilgi alaka yok anlamadık.
Kimse arayıp sormuyor
Ahmet Başal kulüp zarar görmesin diye elinden geleni yapmaya çalışıyor. Şehirden kimse arayıp sormuyor. Şu anda biz ne yapacağımızı bilmemenin çaresizliği içerisindeyiz. Biz kulübümüzü çok seviyoruz, düzelmesini istiyoruz. Hiç kimse yardım etmiyor. Arayıp soran yok. İsterdik ki kongre kararı aldığımızda şehrin mülki amiri, abilerimiz dediğimiz kişiler herkesi bir araya toplar bir ortam sağlar gerekirse ortak liste yapılırdı. Bunların hiç biri olmadı. Bazı insanları biz aradık telefonlarımızı dahi açmadılar. Nasıl bir yok izleyeceğimizi bilmiyoruz.
Gelip bizimle kon uşm uyo rlar
Liste yapmaya çalışan insanların olduğunu duyuyoruz. Bizimle konuşmak yerine belediye başkanlarına mülkü amirlere gidenler var. Her şeyimiz şeffaf ama neden böyle inanın bilemiyoruz. Çok üzülüyoruz. Önümüzdeki sezon ne yapacağımızı bilmiyoruz. Şehrin hareket etmesi gerekiyor. Şehrin en büyük marka değerinin bu halde olması herkesi üzüyordur ama hareket yok.
Borç 287 Milyon TL
Borcumuz 287 Milyon TL. A’dan Z’ye bütün borçlarımız bu. Bizim arkadan gelecek dosyamız veya borcumuz yok. 50 Milyona yakın borç kapattık. Kur farkı var. Bir de bizim olmayan stadyumda maç oynuyoruz.

Stada borç 15 Milyon TL
Stadyuma borcumuz 15 Milyon TL. Stadyum bizim değil, petrol bizim değil. Bizim dedikleri hiç bir şeyde bizim yetkimiz yok. Tapuları bizde değil. Zamanında kötüye kullanıldığı için size vermedik diyorlar. En azından tapusunu verip üst kullanım hakkını verebilirler.
 Çaresizlik içerisindeyiz
Biz kulübümüzü çok seviyoruz. Ne yapacağımızı bilmemenin çaresizliği içerisindeyiz. Genel kurul kararı aldığımızdan beri kulüpteyiz ve çalışıyoruz. Futbolcularımızdan an itibariyle kulübü küme düşürttüğü için TFF’ye başvuran 7 futbolcu oldu. Yani büyük ihtimalle üzüldükleri için TFF’ye başvurmuşlar. Kulüpte kalmaları için ücretlerini ödemeye çalışıyoruz.
 Bize ve kulübünüze sahip çıkın
Şehirde acayip bir sahipsizlik ve umursamazlık var. Nasıl olsa buluyorlar havası var. Biz inanın bu ekonomik şartlarda bu döviz kurlarıyla savaşmak çok zor. Bir birlik toplantısı gibi bir şeylerin yapılması gerekiyor. Biz yöneteceğiz diye derdimiz yok. Koca şehir Trabzon dosyasını kapatamadı. Tribün liderimizi almaya çalışıyorlar. Maçlara sokmamaya çalışıyorlar. Bunaldık iyice. Bize ve kulübünüze sahip çıkın. Bu böyle olmaz. Vali bey mi yapacak belediye başkanlarımız mı yapacak kim yapacaksa bir şeyler yapsın. Gerekirse eski yöneticiler toplansın. Bir şeylerin çözülmedi gerekiyor.
 Bize reklam dahi vermediler
Sponsorluk için 2’şerli 3’erli gruplar halinde şehir dışına gittik. Eskişehir’de odalar var fabrikalar var kimse bize reklam dahi vermedi. Biz de il dışına gittik. Her gittiğimiz yerde Eskişehirspor’un büyüklüğünü anlattılar. Kıraç Holding altyapı binamızın yapılmasında yardımcı olacağını söyledi. Ak Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan buraya geldiğinde Spor Bakanının yapacağını söyledi. Kıraç Holding’e gidip altyapı binamızı çözdük siz bize başka türlü yardımcı olun denilecek.
 Para icra dairesinde
Spor Toto’dan gelen para 6. İcra’da. Alacak listesi yapılıyor. Bu liste bittiği an listeye göre para aktarılacak. 7 Milyon TL para var orada.
Bizim çapımız belli
Ben ve arkadaşlarım Eskişehirsporluyuz. Biz kimse çıkmadı diye çıktık. Bizim çapımız belli. Seyrettiniz gördünüz. Elimizden geleni yaptık. Önümüzdeki sezon nasıl olur bilemiyoruz. Bizim yapabileceğimiz şeyler kısıtlı. Biz şehir hareketlensin istiyoruz. Koca bir şehir 1 dosyayı kapatamadı. Bizimle dalga geçiyorlar. Küfürleri saymıyorum. Kampanya kampanya nereye kadar. Sportif başarı olmazsa maalesef böyle olur. Her şey güzel olsa bize basın toplantısı bile yaptırmazlardı. İçeri giremezdik. Herkesi bir araya toplayacak bir abiye ihtiyaç var. 5-10 senedir o abi çıkmadı.
20 milyon a transfer açılır
5 senedir bu kulüpte yönetici olanlar kulübün borcunu ödemek için uğraşıyorlar. 287 Milyon TL futbol camiasında çok büyük bir borç değil. 15-20 milyon TL’ye transfer açılacak noktaya gelindi. Yüzüldü yüzüldü kuyruğuna gelindi. Ama birliktelik ve maddi destek olamadığı için açılmıyor. Başka bir takıma 20 Milyon TL’ye transfer yasağı kalkacak desek gülerler bize. Bir amatör küme takımı bütçesiyle dönüyoruz.
Petrol konusunda yetki Kurt’ta
Zamanında Eskişehirspor’a bir şeyler verilmiş ama hep sözle verilmiş. Kağıt vs yok. Petrol konusunda bizim olmayan şeyleri konuşuyoruz. Bütün yetki Odunpazarı ve Kazım Kurt başkanımızda. Kazım başkan ile çok görüştük. İhalesi olacak. Muhtemelen Temmuz ayının ilk haftası ihalesi olacak.
Eskişehirspor şirket
Kulübümüzün bir şirketi var. Temiz, güzel, faturalı. Elden para dönmedi. Makbuzsuz veya banka dekontsuz hiçbir şey yapılmadı.
Bir maç 85 bin TL
Biz yeni stadyumda maçlara çıkmak istemiyoruz. Geçen sene 1 maç 85 bin TL (Güvenlik ve
kumanya hariç). Borcun 15 milyonu da oradan geliyor. Bilet geliri ve masrafımız belli. Biz1 85 bin TL’lik stadyumda oynayacak, o lükse sahip değiliz. Biz isteriz ki ESTÜ sahasında oynamak.
Şehrin namusunu temizleriz
Onur Arı’ya resmi teklif yok. Öbür şehir takımının (Trabzonspor) borcunu kapatacak bir rakama gidecekse isteriz yani. Yüksek rakam gelirse en azından bir futbolcuyu gözden çıkarıp şehrin namusunu temizleriz. Aralarınd a 1-2 tanes i gideb ilir TFF’ye başvuranların
henüz süresi dolmadı.
Aralarında 1-2 tanesi gidebilir
Gitmesini istemediklerimizi durdurmak için elimizden geleni yapacağız. Kaynak arayışlarımız var. Biz geldiğimizde takım yoktu. Kulübü öyle bırakmak ya da öyle devam etmek istemiyoruz.
Eskişeh irspor dipsiz kuyu değil
İnanın çok büyük borç yok. Eskişehirspor dipsiz kuyu değil. Yönetilebilir bir hale geldi. Gidin diğer kulüplere bakın sonra Eskişehirspor’un borcunu konuşun.
Transfer için çalışmıyoruz
Kulüp lisansı alınması gerekiyor. -30 ile -3 arası puan cezası veriliyor. Evraklarımızı gönderdik. Eksiklerimizi gönderdiler. Onları tamamlıyoruz. Transfer tahtası için çalışma yapamıyoruz. Transferi açmak için 20 milyon TL lazım. Bizim öyle bir paramız yok. O yüzden boş yere arayıp imza verin demeye gerek yok” ifadelerini kullandı.
Kur yüzde 70 borç yüzde 10 arttı
Toplantıda konuşan Mali Asbaşkan Özgür Marankoz, “Herkesin aklındaki temel soru şu olacaktır. Önceki dönemde 250 Milyon TL civarındaki borç nasıl 287 Milyon TL oldu? O dönem Euro kuru 10.16 TL’ydi. Ama şu anda 17 TL seviyesinde. Kur yüzde 70 artmasına rağmen borcumuz yüzde 10 arttı. 50 Milyon borç kapatmasak 350 Milyon TL bandına çıkacaktı. Stadyuma, esnafa, futbolcuya yani herkese olan borcumuz 287 Milyon TL’dir. Son olarak 157 bin İsviçre Frangı’nın da ödenmesiyle beraber 48 Milyon TL gibi bir borç azaldı. Spor Toto mevzusu hariç” dedi.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Kurban Bayramı tebriği
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Kurban Bayramı tebriği
Kurban Bayramı tebriği