Çatören havzası yeşerdi

Videoyu Aç Çatören havzası yeşerdi
A
a

1987 yılında baraj havzası olarak ağaçlandırılan Seyitgazi ilçesi Numanoluk Mahallesindeki ormanlık alan, fidanlar yeteri kadar büyüyünce hayvan otlatmasına açıldı.

Çatören barajı yapılırken Numanoluk köyü taşınmak zorunda kaldı. Ekilebilir arazilerinin çoğu sular altında kalan köylüler hayvancılık yapmaya başladı. Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri teknik inceleme yaparak fidanların yeterli boya ulaştığı raporunu verdi ve 370 hektarlık sahayı otlatma planlarına dahil etti.
PLANLARI YENİLEDİK
Konuyla ilgili vatandaşlarla görüşmeye giden Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel ve İşletme Müdürü Doğan Kiras, hayvan sahiplerinin memnuniyetine şahit oldu. Otlatmanın ormana da faydası olduğunu ifade eden Bölge Müdürü Recep Temel, “Hayvan otlayınca otlar çok büyümediğinden yangın riskimiz azalıyor. Son yıllarda otlatma planlarımızı yeniledik. Eskişehir ilinde ormanlarımızın 222 bin hektarlık bölümü otlatmaya açık, 142 bin hektarı ise kapalıdır” dedi.
YANLIŞ YAPMIŞIM
Mahallenin Muhtarı Nafiz Ayık da 33 yıl önce ağaçlandırma yapılmasına en başta kendisinin karşı çıktığını anlatarak “Şimdi ormanın güzelliğini görünce ne kadar yanlış yapmışım diyorum. O zaman küçükbaş hayvan sürüm vardı, fidan dikilmesini istememiştim. Çatören barajı yapılınca köyümüzün yeri değişti. 95 hane olan köyümüz 15 haneye kadar düştü. Sonra hayvancılık teşvikleri başladı, şehirden köye göç oldu. Şimdi 63 hanemiz var. Köyümüz tekrar hareketlendi, suyumuz var ormanımız da var” dedi. İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi