Cehennemde gibiydik!

Videoyu Aç Cehennemde gibiydik!
A
a

Savaştan kaçarak 8 günde Ukrayna’dan Türkiye’ye gelen LıydmılaShatııova, Eskişehir’deki kızının yanına yerleşti. Şimdiden ülkesini özlediğini gözyaşları içinde anlatan Shatııova, “Ukrayna’da cehennemde gibiydik. Bomba sesleri vardı hep. Hala çok korkuyorum” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Rusya-Ukrayna arasında devam eden savaş binlerce insanın Ukrayna’yı terk etmesine neden oldu. Ukrayna’nın Harkov şehrinden kaçarak 15 yaşındaki torunu ArtomKurganskyı ile Eskişehir’deki kızının yanına sığınan 64 yaşındaki LıydmılaShatııova, Harkov’un Rusya sınırına yakın olduğunu ve bu nedenle bombaların da hedef noktasında bulunduklarını söyledi.
“HER ŞEY ÇOK KORKUNÇTU”
Gözyaşları içinde ülkesinden çıkış hikayesini anlatan LıydmılaShatııova, Eskişehir’de Türk vatandaşı Çetin Kutluay ile evli olan 37 yaşındaki kızı Lıubov Kutluay’ın yanına sığındı. Günlerce sığınaklarda ve metroda kaldıklarını belirten Shatııova, “Çok zordu. Bombalandık gece. Evlerimiz bombalandı. Evimiz orada ama bombalar isabet edecek diye korkuyoruz. Evlerimiz var orada ama camları hep kırık. İnsanlar çok korkuyor. Her şey çok korkunçtu. Çok arkadaşımız, komşumuz öldü. Yemek, ekmek verenler vardı. Herkes birbirine yardımcı oluyordu. Yardıma ihtiyacımız vardı. Komşularımızın evleri zarar gördü. Cehennemde gibiydik. Sığınakta kaldık çoğu zaman. Ben metroda kaldım torunumla” diye konuştu.

“OĞLUM SAVAŞMAK İÇİN KALDI”
Oğlunun savaşmak için Ukrayna’da kaldığını söyleyen Shatııova, “Oğlum da vardı yanımızda ama o savaşmak için kaldı. Hatta kaçarken düştüm ben ama sığınaklar, metro rahat değil. Orada kalamayız. Orada beklemek istemedim. Almanya’ya, İtalya’ya, Polonya’ya gidenler oluyor genelde.Önce gitmeye korkuyorduk. Çünkü metro, otobüs, taksi hiçbir şey yoktu. Çok korkuyordum. Buraya kızımın yanına gelmeye karar verdim. Sadece 15 km ama taksi 200 dolar istiyor. Çok pahalı. Türkiye’ye 8 günde gelebildim. Önce Lviv’e gittim. Sonra Polonya, Macaristan, Romanya, Romanya’dan sonra Bulgaristan. Bulgaristan’da yol kapalıydı. Çok kar vardı. Otobüs ve tren gelmiyordu. 2 gün orada otelde kaldım. Sonra Türkiye’ye otobüsle geldim. Çok yoruldum.Yol çok zor ama Polonya’daki insanlar çok yardımcı oldu. Bedava otel verdiler, yemek verdiler” şeklinde konuştu.

“HALA UYUYAMIYORUM”
Shatııova, “Alışmaya çalışıyorum buraya. Uyuyamıyorum ama. Çok korkuyorum hala. Hayvanlar bile anlıyordu savaş olduğunu. Kediler, köpekler bile anlamış gibiydi. Bazı yerlerde çok havlıyorlardı.Savaştan önce bizim ülke çok güzeldi. Biz çok özlüyoruz, üzülüyoruz. Savaş biterse gitmek istiyoruz” dedi. MELTEM KARAKAŞ
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir