ÇEVRE KATLİAMI İSTEMİYORUZ!

Videoyu Aç ÇEVRE KATLİAMI İSTEMİYORUZ!
A
a

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, TEMA Vakfı ve Eskişehir Çevre Derneği Gönüllüleri, Sivrihisar’ın Kaymaz Mahallesi’ne yapılmak istenen Siyanürlü atık havuzu ve çevre tahribatlarına tepki gösterdi.


Kaymaz’a giderek topluluk adına açıklamalarda bulunan Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Nezahat Telci, “Tüm dünya Covid-19 hastalığı ile mücadele ederken, Kayyum yönetimindeki bir şirketin inşa etmeyi planladığı siyanürlü atık barajı için yangından mal kaçırırcasına, bölge halkı bilgilendirilmeksizin ÇED raporu hazırlanmıştır. Bu ÇED raporu Çevre Bakanlığı tarafından jet hızıyla onaylanmış ardından barajın yapımına başlanmıştır” dedi.
BÜYÜK FELAKET
Bölgede halihazırda bir siyanürlü atık barajı varken ikinci barajın yapılmasının çevre felaketlerine yol açacağını belirten Telci, “Bilinen en tehlikeli zehirlerden biri olan siyanürün bu barajda biriktirilmesi ve toprağa karışması gerek canlılar için gerek ekosisteme vereceği zarar açısından büyük bir tehdittir. Bununla birlikte Beylikova, Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerimize bağlı 5 mahallede yapılması planlanan Krom Manyezit Ocağı saha genişletmesi projesinin hayata geçmesi durumunda yaklaşık 200 bin ağaç kesilecek olup bunun yanı sıra tespiti yapılmayan ağaç sayısı bilinmemektedir” ifadelerini kullandı.
200 BİN AĞAÇ
Mücadelelerini Kaymaz’da sürdüreceklerini vurgulayan Telci, “Kayyum yönetimindeki şirketin Siyanür havuzu inşaatını durdurarak, bölge halkının ve Eskişehir’imizin devlet eliyle zehirlenmesi projesine son vermesini talep ediyoruz. Ayrıca Beylikova, Mihalıççık ve Sivrihisar ilçelerimizin 5 mahallesini kapsayan ve 200 bin ağacın kaderini belirleyecek olan Manyezit Ocağı saha genişletme projesinin iptal edilmesi için yetkililere sesleniyoruz. Eskişehir’de çevre katliamları istemiyoruz. Havası, suyu, doğası kirlenmemiş, doğal güzellikleri bozulmamış, sağlıklı Eskişehir için çevre katliamlarına, siyanürle altın aramaya ve kömürlü termik santrallere hayır diyoruz” şeklinde konuştu. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi