Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü: "Çınar Ağacı 290-300 Yaşlarında"

Videoyu Aç Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü: "Çınar Ağacı 290-300 Yaşlarında"
A
a

Kütahya Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kütahya Adliyesi Önündeki Tarihi Çınar Ağacının Yaş Tespitinin Yapıldığını Bildirdi. Müdürlükten Yapılan Açıklamaya Göre, İlgili Ağacın 290-300 Yaşlarında Olduğu Belirtildi.

Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kütahya Adliyesi önündeki tarihi çınar ağacının yaş tespitinin yapıldığını bildirdi. Müdürlükten yapılan açıklamaya göre, ilgili ağacın 290-300 yaşlarında olduğu belirtildi.
Visit Kütahya tarafından paylaşılan 111 yıl öncesine ait olan fotoğrafta o dönemde binanın çevresinde hiç bir ağacın gözükmediği ancak halen binanın girişinde bulunan çınar ağacının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından “336 yıllık anıt ağaç” olarak tescillendiği belirtilerek, Kütahya’daki yüzlerce anıt çınar ağaçlarının yaşlarının doğruluğu ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdiği haberleri yayınlanmıştı.
Kütahya Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Kütahya Adliyesi önündeki tarihi çınar ağacının yaş tespitinin yapıldığını bildirdi. Yapılan açıklamada, " Elde edilen veriler ile çınar ağacının yaşına yönelik tartışmanın kamuoyunu daha fazla meşgul etmemesi için söz konusu anıt ağacın yaş tespitine yönelik, Orman Bölge Müdürlüğünden talepte bulunulmuş olup Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, anıt ağaçta artım burgusu ile yapılan çalışma sonucunda ağacın tahmini 290-300 yaşlarında olduğu tespit edilmiştir" ifadelerine yer verildi.
Kaynak : Kütahya Haberleri - İHA
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi