Cezalar bizi yıldıramaz!

Videoyu Aç  Cezalar bizi yıldıramaz!
A
a

Gezi Davası sonucunda sanıklara verilen cezalara Eskişehirliler tepki gösterdi. Espark AVM önünde toplanan kalabalık, “Gezi halktır, halk yargılanamaz” diye haykırdı.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
 
Espark önünde yoğun katılımla gerçekleşen eyleme CHP İl Başkanı Recep Taşel, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru da destek verdi. Eylemde ‘Gezi direnişi onurumuzdur’, ‘Biz çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakacağız, ya siz?’, ‘Direne direne kazanacağız’, ‘Ali İsmail Korkmaz ölümsüzdür” sloganları atıldı. Topluluk adına açıklamalarda bulunan Özgür Erhun, gezi eylemleri sürecine değindi. Erhun “Bundan 9 yıl önce ağacıma, toprağıma, suyuma memleketime dokunma diyerek gezi parkında direnişe başlayanlara ülkenin her bir yanından destek gelmiş ve milyonlarca insan ülkesine geleceğine çıkmak için demokrasi, adalet, eşitlik, özgürlük talebiyle bu direnişi sokaklara alanlara taşımıştı. Çok insani olan bu talepler karşısında, kolluğun ve iktidarın insanlık dışı tutumu sonucu bizler ne yazık ki 8 canımızı yitirdik. Bu sokaklarda polis tekmesi nedeniyle ölen Ali İsmail’in tabutunu taşıdık… Daha bu canlarımızın yasını tutamadan ve hesabını soramadan sanki suçlu bizlermişiz gibi hakkımızda açılan haksız ve yersiz davalarda savunma yapmak zorunda kaldık ve ortada bir suç olmadığı için pek çok ilde beraat ettik” diye konuştu.
 
9 YIL SÜRDÜRÜLDÜ
Taksim dayanışması davasının 9 yıl sürdürüldüğünü belirten Erhun, “İktidar bir davayı hep yedekte tuttu. Çünkü gezi onlar için rövanşı alınması gereken bir mesele idi ve kabusları olmuştu. Bu sebeple Taksim dayanışması davası 9 yıl sürdürüldü. 9 yıldır devam eden 3 ayrı davayla sürdürülmeye çalışılan Taksim Dayanışması davasında 2 kez beraat kararı verilmesine rağmen, tüm usul kuralları çiğnenerek açılan 3. Davada olmayan delillerle ve zorlama yorumlarla Osman Kavala'ya ağırlaştırılmış müebbet, Mücella Yapıcı, Çiğdem Mater, Hakan Altınay, Mine Özerden, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi'ye ise 18’er yıl hapis cezası verildi. Bunun bir yargılama olmadığını sanıklar heyetin yüzüne baka baka haykıra haykıra anlattılar. Ancak hakimler sanıkların yüzüne bakamadı. Bakabilenlerin de AKP milletvekili aday adayı, AKP’nin infaz memurları olduğu bu süreçte ortaya çıktı” ifadelerini kullandı.
 KARARI TANIMIYORUZ
Bu kararı tanımadıklarını vurgulayan Erhun, “Bu karar hepimiz hakkında verilen bir karardır. Ağacına, ormanına, deresine, zeytinine sahip çıkanlar seslerini çıkarmasın diye, emeğine sahip çıkan işçiler birleşip yan yana gelmesin diye, barış isteyen akademik özgürlük isteyen bilim insanları sussun diye, yaşam mücadelesi veren kadınlar ve var olma mücadelesi veren LGBT +’lar yalnızlaşsın diye, niteliksiz eğitime ve geleceksizliğe mahkum edilen gençler umutsuzluğa kapılsın diye verilen bir karardır” dedi.
 GEZİ ONURUMUZDUR
“Gezi’de yargılanan arkadaşlarımıza verilen cezalar kabul edilemez ve bizler için yok hükmündedir” ifadelerini kullanan Erhun, “Bu cezaları vererek bizleri yıldıracağını sananlar bilsin ki bizler ‘Her yer Taksim, her yer direniş’ demeye devam edeceğiz. Baskı, zulüm ve sömürü düzenini sona erdireceğiz. Gezi kökleri dışarda aranacak bir dava değildir. Gezi halktır yargılanamaz. Gezi onurumuzdur. Zulme boyun eğmeyeceğiz” şeklinde konuştu.
 ARBEDE YAŞANDI
Açıklamanın ardından eylemciler Ali İsmail Korkmaz’ın heykeli önünde saygı duruşunda bulunmak üzere yürümek istedi. Polis ekipleri ise caddeden değil kaldırımdan gidilmesi uyarısında bulundu. Eylemciler caddeden gitmek isteyince polisle arbede yaşandı. Çevik kuvvet kalkanlarla yolu kapatarak eylemcilerin geçmesine izin vermedi. Polis köpeklerinin de katıldığı eylem Ali İsmail Korkmaz'ın heykeli önünde saygı duruşunda bulunulmasının ardından sona erdi.


 
 
 
 
 
 
 
 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir