Çiftçi geleceğe güvenle bakamıyor

Videoyu Aç Çiftçi geleceğe güvenle bakamıyor
A
a

Eskişehir Odunpazarı Ziraat Odası’nı ziyaret ederek Başkan Naci Erdemli ile görüş alışverişinde bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, “Dışa bağımlı hale getirilen tarım sektöründegirdi maliyetlerindeki artış, iklim krizinin etkisiyle düşük rekolte ve borç batağı ile üreten çiftçi sayısı, her geçen yıl azalıyor.” dedi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Tarımın rant politikalarına kurban edildiğine dikkat çeken CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, artan yoksulluk ve gıdaenflasyonu ile Türkiye’de sağlıklı gıdaya ulaşımın giderek zorlaştığını belirtti. “19 yılda tek adam rejiminin yanlış politikaları ile milli ve yerli tarımdan ithalatçı konuma getirildik;kendi kendine yeten 7 ülkeden biri olma konumunu kaybettik. Bu gidişe Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında son vereceğiz.” diyerek açıklamalarda bulundu:
Çiftçinin AKP’den 211 Milyar TL. Alacağı Var
“Planlamadan yoksun tarımsal üretim, çiftçimizin belini büküyor. Son 18 yılda, 2 Milyon 742 bin kişi tarım sektöründe işinden oldu. Tarım alanları hızla ranta kurban edilirken üreten çiftçi sayısı da hızla azalıyor. 5488 Sayılı Tarım Kanunu’na göre tarımsal desteklemelerden çiftçiye ödenmesi gereken 376 Milyar TL’nın sadece 165 Milyar TL’sı ödendi. Çiftçimizin AKP’den 211 Milyar TL alacağı var.”
Çiftçinin Emekliliği de Hayal Oldu
 Ektiği, biçtiği ürünlerden zarar eden çiftçinin, borç içindeüretmeye çalıştığını, geleceğe güvenle bakamadığını söyleyen Süllü, yüksek TarımBağ-Kur primlerine dikkat çekti: “2020 yılında Tarım Bağ-Kur’lu sayısı %39 azalırken sigortalı sayısı %79 azaldı.Bağ-Kur’a yatırılan yüksek prime karşılık, alacağı destek düşük olan çiftçi, ödeyemediği primlerle emeklilik hayali kuramıyor. 100 dekar eken çiftçimizin alacağı destek 2700 TL ama, yıllık ödemesi gereken prim 12.500 TL. Tarım Bağkur primleri en az %50 sübvanse edilmeli. Geçmişte emekli olabilmiş çiftçimiz, sohbetlerimizde emekli maaşlarını bile tarımsal üretime yatırmak zorunda kaldıklarını söylüyor. Yetersiz destek, yüksek elektrik faturaları ile borcu borçla kapatan çiftçimizin üreetmemesi, ülke ekonomisinin durması demektir.” dedi.
“Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında tarımsal üretimde planlama yapılacak.Çiftçimiz ne üreteceğini bilecek.Stratejik tarım ürünlerinde üretimdenönce fiyat açıklanacak.Tarımsal desteklemeler, Gayri Safi MilliHasıla’nın %2’sinden az
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi