Çiftçilerin fabrika isyanı!

Videoyu Aç Çiftçilerin fabrika isyanı!
A
a

Organize Sanayi Bölgesi tarafından Hasanbey Mahallesindeki birinci sınıf tarım arazisine kurulması planlanan vagon fabrikasına bölge halkı tepki gösterdi

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Saadet Partisi’nin de katılım gösterdiği basın açıklamasında konuşan Hasanbey Mahalle Muhtarı Sait Kandemir, vatandaşların mağdur olduğunu söyleyerek, “Organize Sanayi Bölgesi, köyümüzün en büyük arazisi, zaten ne varsa istimlak ediyor. Bundan dolayı hepimiz mağduruz” dedi.

BOZDAĞINA YAPSINLAR

“Biz burada tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz” diyen Muhtar Kandemir, “Burası birinci sınıf 55 hane. Bu bölgede 22 hane oturuyor. Aslında köyümüz de bitiyor. Etrafımız hapishane gibi oldu. Bu tarafta Devlet Demiryolları lojistik yapıldı, bir tarafta askeri havaalanı, bir tarafta bu, kalan araziyi de bu fabrika alıyor. Biz nereye gideceğiz? Bir bedel biçiyorlar buraya o parayla oraya yıkmaya paran yetmez. Bilirkişi nasıl bir bilirkişiyse bir eve 120 bin lira değer biçiyor. Bir eve bugün 120 bin lira bu hayat şartlarında nasıl karar veriyorlar?” ifadelerini kullandı.

EVİMİ ELİMDEN ALIYORLAR

Mahalle sakinlerinden Nizamettin Kandemir, “Benim evime verdikleri para 107 bin lira. Bende 6 tane çocuk var. Ben bu 6 çocukla kiraya gitsem kimse bana kiraya vermez. Vallahi billahi 6 tane çocuğu evin içine koyar yakarım. Ben 50 yasındayım. Bir tane evim var. Onu da elimden alamazsın. Buna nasıl değer biçiyorsun? Burası tarım arazisi. Burada bir tane Ayçiçek yağı için millet sırada birbirini öldürüyor. Bu hak mı, adalet mi? Ayçiçek yağı olmuş bu para, kuru fasulye olmuş bu alıyorlar. Ben nereye gideceğim? Bana bir çare söylesinler. Böyle saçmalık mı olur? Kaç gündür mahallelerde ev arıyorum 6 çocuğum var diye kimse bana ev vermiyor. Evimi elimden aldı mı çocuklarımı da alsın” dedi.

NASIL DEĞER BİÇİLDİ?

Bizi yerimizden yurdumuzdan ediyorlar 100 bin lira parayla” diyen Necmettin Kandemir, “100 bin lirayla bir tane arsa alamaz bu para, millet neyle alacak sen tarım arazisini öldürürsen kilosu 300 liraya da çıkar 500 liraya da çıkar. Biz halk olarak ne yapalım? Bize bir yol göstersinler o yoldan gidelim. Bizim daha önce amcalarımızın yeri vardı. Geldiler onların evini yıktılar. Adam tekrar o verdiği paranın üzerine kredi çekti bir düzen kurdu. Geldiler bu düzeni de bozmaya çalışıyorlar. Biz nereye gidelim?” ifadelerini kullandı.

 ARAZİMİZİ ÖLDÜRÜYORLAR
Bölgede yasayan Ender Alyeşil, tarım arazisinde çok çeşitli ürünler yetiştiğini vurgulayarak, “Yetiştirdiğimiz ürünleri başka şehirlere de göndermekteyiz. Ülkede şu an tarımda büyük bir açık var. Ülkede verimli tarım arazilerini git gide öldürüyorlar. Öldürdükçe de ne oluyor? Bizim ihtiyacımız artıyor. Dolar girdisi yerine dolar çıktısı yapıyoruz. Biz üretime kesinlikle karsı değiliz. Sanayileşme olsun yine ama böyle verimli tarım arazilerinde değil. Birçok köyde arazi nadasa bırakılırken Hasanbey arazisinde sezonda gelin bir tane boş tarla göremezsiniz. Diğer yerlerin iki katı verimlilik alıyoruz biz burada. Biz arazimizin bos yere heba edilmesini istemiyoruz. Hem ülkemiz için hem kendimiz için. Bizlere teklif edilen rakamlarla aynı düzeni kurmak söz konusu bile değil. Biz mağduruz” seklinde konuştu.

YUVAMIZDAN ETMEYİN

Mağdur olduklarını söyleyen mahalle sakini Mehmet Yıldızoğlu, “Bize verdikleri 100 bin lira para. Bizi toplu mezara gömsünler, ondan sonra sanayi bölgesi yapsınlar, zengin adamlara satsınlar ondan sonra. Şurada devletin 400 dönüm yeri var, gitsin oraya yapsın. Milleti çoluk çocuğundan etmesin bizi yuvamızdan etmesin. Kendimizi yakarız. Böyle rezillik istemiyoruz. Nedir ya? 30 senede bir ev yaptık gelmiş onu yıkmaya çalışıyor. Zengin iş adamlarına yalakalık yapmasınlar,
bizi düşünsünler, çiftçiyi düşünsünler” dedi.

HASANBEY HALKININ YANINDAYIZ
Saadet Partisi (SP) Tepebaşı İlçe Başkanı Muhammed Ali Köse de, “Saadet Partisi olarak fabrikaya da sanayiye de karsı değiliz. Biz sadece Hasan Bey Halkının yanındayız. Tarımın, çiftçinin, emekçinin yanındayız. Gelin tarım arazileri üzerindeki planlarınızdan vazgeçin. İnsanımızın emeğini, yetişen ağacı, toprağı ucuza kapatma hayallerinden vazgeçin. Bugün Hasan Bey, yarın başka bir belde. Hiç fark etmez. Sürecin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

 


 
Arıman Web reklam
ECC Tur
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Göksel Tantuni Eskişehir