ÇİFTÇİNİN SU FERYADI!

Videoyu Aç ÇİFTÇİNİN SU FERYADI!
A
a

Sivrihisar ve Günyüzü’nde kuraklık yaşanan köyleri ziyaret ederek çiftçileri dinleyen CHP Milletvekili Utku Çakırözer, “Eskişehir’imizin ilçelerinde her yıl yaşanan su sıkıntısı bu yıl da çiftçilerimizi mağdur etti” dedi.

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, artan hava sıcaklarında su sıkıntısı nedeniyle mağdur olan çiftçileri ziyaret etti. Günyüzü ve Sivrihisar ilçelerinde köylerde çiftçilerle bir araya gelen Çakırözer, hem bayramlarını kutladı, hem  de susuzluk nedeniyle ortaya çıkan hasarı yerinde inceledi.
BİR DAMLA YOK
Günyüzü Ziraat Odası Başkanı Aytekin Özkara, “Kavuncu, Doğruay ve Sakarya kıyısındaki onlarca köyümüzde 45 gündür su alamıyoruz. Şeker pancarı, mısır, kabak ayçiçeği tarlalarda kavruldu. Biraz daha gecikilirse ürünlerimiz tamamen kuruyacak, bu yıl tarlalardan hiç mahsul alamayacağız. Bir an önce yataklara kontrollü su verilmesi, yarım kalan barajın bitirilmesi ve zararlarımızın giderilmesi gerekli” dedi. İlören Mahallesi Muhtarı Ziya Şenel de “Beylikova, Mihalıççık ve Sivrihisar’ın Porsuk kıyısındaki onlarca köyünde bir aydır damla su yok. her şeyimizi borçla yaptık. Hem borcumuzu ödeyemeyeceğiz, hem de ürün alamayacağımız için aç kalacağız” diye konuştu.
DEVREYE GİRİN
İlören ve Kavuncu köylerinde çiftçileri dinleyen Çakırözer, “Susuzluk nedeniyle tarlalarda tarım ürünleri kavrulmuş. Vakit geç olmadan ilçelerimizde her yıl yaşanan su sıkıntısı için artık Ankara’daki beyler derhal devreye girmeli. Çiftçinin haykırışını duymalı” dedi. Çiftçilerle birlikte susuz kalan tarlalardan çağrıda bulunan Çakırözer, Eskişehir’in su sorununun çözümü için Devlet Su işleri Genel Müdürlüğü başka olmak üzere kamu kurumlarının yerine getirmesi gereken 7 maddelik önlem paketini sıraladı.
BORÇLAR ERTELENSİN
Çakırözer, “Eskişehir’in su kaynaklarını uzun vadeli olarak güvence altına alacak projeler derhal hayata geçirilmeli. Çifteler Sakarıbaşı’ndan Eskişehir’e su getirilmesi projesi en kısa sürede hayata geçirilmelidir. Ilıca Barajı’ndaki suyun Eskişehir’e ulaştırılması için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç duyduğu finansman desteği sağlanmalı. Eskişehir kent merkezinin su ihtiyacı da göz önünde bulundurularak kontrollü ve dönüşümlü olarak havzalara su bırakmalı, Sivrihisar, Günyüzü ve Mihallıççık tarlalarının acil su ihtiyacı karşılanmalı. Kuraklık nedeniyle zarar gören çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankası’na olan borçları faizsiz ertelenmeli. Tarım alanındaki plansızlık artık bitmeli” dedi. HM
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi