CİNAYETLERİ ENGELLEYİN!

Videoyu Aç CİNAYETLERİ ENGELLEYİN!
A
a

Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri artan kadın cinayetleriyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Biz her gün yeni bir cinayet olayı ile sarsılırken, siz kadınları korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’ni masaya yatırıyorsunuz. Kadın cinayetlerini engelleyemiyorsunuz!” denildi. 

Ercan Kardeşler Kuyumculuk

5 gündür haber alınamayan ve dün ormanlık alanda cesedi bulunan Pınar Gültekin ile ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, “Biz her gün yeni bir cinayet olayı ile sarsılırken, siz kadınları korumak yerine İstanbul Sözleşmesi’ni masaya yatırıyorsunuz. Kadın cinayetlerini engelleyemiyorsunuz!” denildi.
KORUMA SAĞLIYOR
“İstanbul Sözleşmesi; temelinde hukuki ya da biyolojik bağ olup olmadığına bakılmaksızın aynı evde yaşayan partnerlerin, evli kişilerin ya da eski eşlerin arasındaki kadın ve kız çocuklarına yönelik şiddetin ortadan kaldırılmasını; cinsiyet, cinsel yönelim ve toplumsal cinsiyet temelli ayrımcılığın ortadan kaldırılmasını amaçlayan bir sözleşmedir” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Şiddet karşısında İmzacı ülkelere sadece erkek şiddetiyle bütünsel olarak mücadele etme yükümlülüğü getirmiyor, aynı zamanda erkek şiddetinin ortadan kalkmasının ön koşulu olarak kadın erkek eşitliğini sağlama görevi veriyor. Yani özetle erkek şiddetine karşı yalnız, çaresiz kalmasın diye hukuki koruma sağlıyor sözleşme.”
İVEDİLİKLE UYGULANMALI
“Biz kadınlar İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun’a rağmen öldürülüyoruz” denilen açıklama şu ifadelerle devam etti: “Emine Bulut, Özgecan Aslan, Ceren Damar, Ayşe Paşalı şimdi Pınar Gültekin ve nice diğerleri. Eskişehir Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasını değil aksine kadına yönelik fiziksel ve cinsel, psikolojik her türlü şiddetin kaynağı olan toplumsal cinsiyet eşitsizliğine karşı daha etkin önlemler alınmasını, İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284 sayılı Yasa’nın ivedilikle, istikrarla ve samimiyetle uygulanmasını talep ediyoruz.” ESRA ÜNLÜ
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi