ÇOCUKLARINIZI YÖNLENDİRİN!

Videoyu Aç ÇOCUKLARINIZI YÖNLENDİRİN!
A
a

Koronavirüs tedbirleri gereği online gerçekleştirilen derslerde, sınıf ortamından uzak öğrencilerin dikkat dağınıklığının önlenmesi için Psikolog Hikmet Güven Tekoğlu “Ailenin yönlendirmesiyle çocuğun strateji repertuarı ne kadar genişletirlerse ileride akademik açıdan başarılı olacağını görebilecekler” dedi.


Covid-19 salgınıyla birlikte yeni normalleşme süreci devam ederken, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kurulan, sosyal nitelikli eğitsel elektronik içerik ağı olan Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden dersler devam ediyor.
SAĞLIĞI KORUYUN
Öğrencilerde meydana gelen dikkat dağınıklığıyla ilgili konuşan Psikolog Tekoğlu, “Bu süreç ne kadar devam edecek bilmiyoruz ama süreç içerisinden çocuklarımızın ve bizim en iyi şekilde yara almadan çıkmamız gerekiyor. Bunu yaparken birkaç tane dikkat etmemiz gereken konu var. Bunlardan biri oturuş şekli. Çocukların bilgisayar karşısında ya da ekran karşısında dik oturması gerekiyor. Çocuklarımız gelişim çağında oldukları için, kemik gelişiminin daha iyi olması, çocuğun gelişiminin daha iyi olması için oturuş çok önemli. Bilgisayar ile öğrenci arasındaki mesafe, bilgisayarın konumu çok önemli. Hareket ettikleri için gelişimleri daha sağlıklı oluyordu. Evden eğitim olunca hareket ihtimalleri düşüyor. Bu nedenle online eğitimde 30 dakikanın ardından en az 10 dakika ara verilmesi gerekiyor. Bu arada da anne ya da babanın 10 dakikayı çocuklar aktif bir şekilde geçirmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.
TERSİNE DÖNDÜ
Ayrıca Tekoğlu, velilerin çocuklarını bu süreçte yalnız bırakmamasını söyleyerek, “Bu zamana kadar eğitim bir bakıma öğretmenlerin elindeydi, aileler sadece birer gözlemleyiciydi ama şimdi tam tersi oldu. Aileler tamamen bu işin içerisine girdiler. Aslında bu durum bir bakıma da çok iyi oldu. Ailelerin çocuklarını görerek gözlemleyebilmeleri ve buna göre bir yol belirlemeleri gerekiyor. Ailelerin, çocuğun o günkü öğrendiklerini mutlaka kazanımlarıyla beraber takip etmeleri gerekiyor” şeklinde konuştu. İHA
 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi