London Live Eskişehir 2022 Kurban Bayramı

Çözümsüzlük devam edecek

Videoyu Aç Çözümsüzlük devam edecek
A
a

Eskişehir’de son 2 yılda kiraların yüzde 200 arttığını söyleyen AHPADİ Sosyal Politikalar Komisyonu Sözcüsü Ekrem Koca, kiracıların da ev sahiplerinin de mağdur olduğunu belirtti. Koca, barınmanın bir hak olduğunu ve soruna ilişkin çözümün acilen hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
Fahiş kira artışlarını önlemek için hazırlanan düzenlemede sona gelindi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, üzerinde çalışılan formülü açıkladı. Buna göre, artış oranları mevcut durumdaki gibi 12 aylık ortalama TÜFE'ye göre değil, belirlenecek yeni bir oran üzerinden yapılacak. Bu oranın da 12 aylık TÜFE ortalamasının yarısı olacağı belirtiliyor.Adaletin Hukuku ve Parlamenter Demokrasi İdeali Platformu (AHPADİ) Sosyal Politikalar Komisyonu Sözcüsü Ekrem Koca, Bakan’ın açıklamaları ve yüksek kira fiyatları hakkında açıklama yaptı. Koca, “Bu düzenleme her ne kadar konut ve işyerinde bir süredir kiracı sıfatıyla oturanları belli bir süre koruyorsa da yeni kiralık ev ve işyeri arayanlara, konut ve işyeri satın almak isteyenlere hiçbir fayda sağlamamaktadır. Ayrıca, sosyal kaygılarla kira artışlarını sınırlamanın kısa vade de etkili olduğu, ancak başkaca önlemlerle desteklenmediğinde uzun dönemde tersi sonuçlara neden olduğu da bilinmektedir” diye konuştu.
UYUŞMAZLIK DOSYALARI ÇIĞ GİBİ
“Adliyelerde kiracı-kiralayan uyuşmazlığından kaynaklanan dosyalar çığ gibi büyümekte, kiracı kiraya veren ilişkisi ve toplumsal barış zedelenmektedir” diyen Koca, “Son günlerde hükümet kanadından yapılan açıklamalarda, fahiş kira artışlarının önüne geçilmesi için çalışma yapıldığı, bu kapsamda fahiş kira artışlarını önlemek için sabit bir oran belirlenmesi ve arabuluculuk üzerinde çalışıldığı belirtilmektedir. Ne yazık ki, bu beyanlar, çözümü değil çözümsüzlüğün devam edeceğini göstermektedir. Sorunun nedenleri, konut ve işyeri sayılarının yetersizliği, düşük ücretler, adaletsiz gelir dağılımı, yüksek enflasyon, sayıları 8 milyonu geçen geçici sığınmacı, kaçak ve benzeri yabancılardır. Çözüm de bu sorunları ortadan kaldıracak politika ve planları ivedilikle hayata geçirmek, sorunun etkileri zayıflayıncaya kadar düşük gelirli hanelere doğrudan kira desteği sağlamaktır” şeklinde konuştu. MELTEM KARAKAŞ
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Kurban Bayramı tebriği
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi
Kurban Bayramı tebriği
Kurban Bayramı tebriği