Denemek için ekti 6 ton patates aldı

Videoyu Aç Denemek için ekti 6 ton patates aldı
A
a

Mikroklima özelliğine sahip Eskişehir'in Sarıcakaya ilçesinde deneme amacıyla 5 dönüm arazide ekimi yapılan patateste yüksek verim elde edildi.


Sarıcakaya Belediye Başkanı Hüseyin Çam, Niğde’den gelip ilçeye yerleşen ve deneme amaçlı patates ektiği tarlasında hasat yapan üretici Kadir Aksoy’u ziyaret etti. Akdeniz ikliminin hakim olduğu ilçedeki ürün çeşitliliğine dikkati çeken Çam, şöyle konuştu: “İlçemizde gördük ki çiftçimiz ne ekerse onu biçebiliyor. Patates ekildi, dönümünde 6 ton patates kaldırıldı. Bunun değerini bilerek topraklarımıza sahip çıkmalı, devletimizin sunduğu imkanlar ve teşvikler kapsamında tarıma daha çok önem vermeliyiz.”
MODEL OLACAĞIZ
Çam, Sarıcakaya’da kuşkonmaz, roka, domates, marul, maydanoz, tere gibi ürünler yetiştirildiğini dile getirdi. Bölgede patatesin de üretilebildiğinin kanıtlandığını ifade eden Çam, “İlçemiz, İç Anadolu Bölgesi'nde gün geçtikçe önemli hale gelen bir bölge. Umuyorum ki tarımı gençleştirerek dünyaya rol model hale getirilmesini sağlayacağız” dedi.
BEKLEMİYORDUK
Kadir Aksoy da ailesiyle 600 kilometre uzaktan gelip yerleştikleri ilçede tarımda elde ettikleri başarı nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. Deneme amaçlı ektiği patatesin veriminden çok memnun olduğunu belirten Aksoy, şunları kaydetti: “Böyle bir verim beklemiyorduk. Patates hem kızartmalık birinci sınıf patates olarak elimize geçti hem de verim olarak tatmin edici. Bu toprakların bereketini duyarak memleketimiz Niğde'den geldik, yüzümüzü kara çıkarmadı. Patatesimizi tadanlar, Adana patatesi kadar lezzetli olduğunu söylediler. İnşallah önümüzdeki yıl daha fazla ürün elde edeceğiz.”
KENDİNİ İSPAT EDECEK
Tepebaşı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Buluşan da planlı şekilde üretim yapılırsa üreticinin her mevsimde yüzünün güleceğini ifade etti. Tarımsal üretim için Sarıcakaya'nın çok kıymetli bir yer olduğunu vurgulayan Buluşan, “Dönümünde 6 tonluk bir rekolte çok önemli. İlk kez denendi ve güzel sonuç alındı. Biz son dönemlerde Eskişehir olarak patates konusunda kendi kendimize yeter hale geldik. Sarıcakaya, inşallah seneye daha fazla yaygınlaşacak üretimle patatesle de kendini ispat edecek” dedi. AA
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir haberleri ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Son Haber Gazetesi