Deprem değil bilinçsizlik öldürüyor!

Videoyu Aç Deprem değil bilinçsizlik öldürüyor!
A
a

AFAD tarafından desteklenen Anda Kardeşe Vefa Derneği Gönüllüleri Haziran ayı boyunca cuma günleri Dede Korkut Parkı'nda kurdukları çadırla vatandaşları afet öncesi ve afet sonrası hakkında bilgilendiriyor.

Ercan Kardeşler Kuyumculuk
AFAD tarafından desteklenen Anda Kardeşe Vefa Derneği tarafından Dede Korkut Parkı'na afet öncesi ve sonrasında yapılması gerekenleri anlatan bilgilendirme çadırı kuruldu. Çadırın önünde afetlerde kullanılan ekipmanları tanıttıklarını söyleyen Anda Kardeşe Vefa Derneği Gönüllü Ekip Lideri Fatih Özkale, "Bildiğiniz gibi 2021 yılı afet farkındalık eğitim yılı seçildi. Biz de burada AFAD bünyesinde Anda Arama Kurtarma olarak haziran ayı boyunca cuma günleri Dede Korkut Parkı'nda nöbet tutacağız. Burada sergilediğimiz ekipmanların tamamı deprem ekipmanı. Gelen vatandaşlarımıza hangi araçların nerelerde, ne amaçla kullanıldığını anlatıyoruz. Jeneratör, kiriş ve duvar kesme aleti, sedye, aydınlatma, su altı kamerası, dron, telsizler, gaz ölçüm aracı gibi birçok aletimiz var" dedi.
 
Eskişehir halkı çok ilgili
"Deprem değil tamamen bilinçsizlik öldürür" diyen Özkale, "Eskişehir halkını ben taktir ettim. Geliyorlar, soruyorlar, ilgileniyorlar. Hangi ekipmanın nerelerde kullanıldığını soruyorlar. Halkımız gerçekten çok ilgili. Hatta gönüllü olmak istiyorlar. Geçtiğimiz cuma günü 253 vatandaşımıza eğitim linki verdik. Eskişehir halkına bu nedenle teşekkür ediyorum" diye konuştu.
 
"Eğitim linki veriyoruz"
Vatandaşlara verdikleri eğitim linki hakkında da konuşan Özkale, "Eğitim linkimizin içinde liderlik, afet öncesi, afet anı ve afet sonrası hazırlıklar, afeti anlama, planlama, afet farkındalık eğitimi gibi yarım saat, 45 dakika gibi halkımızın tamamen anlayabileceği kısa kısa eğitim videoları var. Tabi videoların sonunda bu gönüllülerimize e-sertifika gönderiyoruz. Herkesin bu eğitimi almasını tavsiye ederim. Anda Arama Kurtarma olarak 2018'de Bursa merkezli kurulduk. 2018'den bu yana Elazığ depreminde, Giresun sel felaketinde, İzmir depreminde çalışmalarda bulunduk. Ayrıca İçişleri Bakanlığı’nın akredite olmuş üçüncü derneğiyiz. Kurduğumuz çadırda da gittiğimiz yerlerde çektiğimiz fotoğraflar var. Ufak bir sergi ile vatandaşların yaşadığı duyguları burada sergilemek istedik.
Özelikle İzmir depreminden sonra hem AFAD'a hem derneğimize gönüllü başvurusu fazlasıyla arttı. İnsanlar bu konuda inisiyatif almak istiyor, eğitim almak istiyor. Haziran ayında Eskişehir'deyiz. Ama önümüzdeki aylarda farklı illerde olacağız" ifadelerini kullandı. Meltem Karakaş Kaya

 
Arıman Web reklam
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Eskişehir ve Eskişehirspor haberleri için gerçek kaynağınız Sonhaber Gazetesi